Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Miro Ďurža a Milan Stano vystavujú v Galérii Petra Matejku

Miro Ďurža a Milan Stano vystavujú v Galérii Petra Matejku

Galéria M.A. Bazovského v Trenčíne dlhé roky spolupracuje s Mestským kultúrnym strediskom a Galériou Petra Matejku v Novom Meste nad Váhom pri príprave výstav výtvarného umenia. V čase Novomestského jarmoku sa už tradične stretávajú umelci karikaturisti, tak na spoločných výstavách pri známom podujatí Novomestský osteň, ktoré sa koná každé dva roky, alebo pri svojich samostatných výstavách.
Bolo tomu tak aj v piatok 19. septembra 2014 keď si priatelia, známi i milovníci výtvarného umenia na vernisáži pripomenuli karikaturistickú tvorbu známeho výtvarného umelca Mira Ďuržu, jedného z najaktívnejších zakladateľov Bienále kresleného humoru a satiry Novomestský osteň, ktorý sa koná nepretržite už takmer 30 rokov, pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín. Zároveň sa stretli aj s významným slovenským karikaturistom, ale aj grafikom, vydavateľom a najmä maliarom Milanom Stanom na jeho samostatnej výstave pri príležitosti jeho 65 narodenín.
Miro Ďurža sa narodil 8. 6. 1944 v Zemianskom Podhradí. V rokoch 1962 - 1966 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, na oddelení grafiky u profesora O. Ľuptáka. Žil, tvoril a pôsobil v Novom Meste nad Váhom ako výtvarník v MsKS a v Podjavorinskom múzeu. Venoval sa kresbe, maľbe, ilustrácii, grafike, grafickému dizajnu, kreslenému humoru a karikatúre. Miroslav Ďurža patril k výrazným predstaviteľom slovenského kresleného humoru na Slovensku, za čo získal doma, ale predovšetkým v zahraničí mnohé ocenenia. Vo svojej voľnej tvorbe reagoval na inšpirácie z okolitej prírody. Najmä v technike pastelu zaznamenával premeny ročných i denných období v akomsi nostalgickom farebnom sfumate. Zomrel 13. 8. 2006 v Novom Meste nad Váhom.
Krédom Mika Duržu bolo, že humor je vážna vec a dobrý kreslený humor nesmie urážať človeka v jeho podstate, aj keď ide o satiru. Tento niekoľkonásobný držiteľ ceny Novomestského ostňa, neskôr člen jeho poroty, bol spoločenský a mal rád ľudí.
Na výstave sú popri karikatúrach aj prezentované aj fotografie kde nájdeme Mira Ďuržu takého, akým vždy bol. Vtipný, družný a komunikatívny, od študentských čias až po posledné stretnutia a debaty so svojimi rodákmi, priateľmi i významnými karikaturistami, medzi inými aj Viktorom Kubalom a Milanom Vavrom.
Určite chcel, aby sme na neho spomínali veselo a družne, tak, ako by to robil aj on sám. Jednak prostredníctvom jeho úsmevných, dobráckych a ako som ich ja nazvala, srdečných karikatúr, veselých kalendárov a kníh, ktorými vedel vždy vyčariť radosť v srdci. A tiež vo fotografiách, kde nájdeme Mirka takého, akým vždy bol. Vtipný, družný a komunikatívny, od študentských čias až po posledné stretnutia a debaty so svojimi rodákmi , priateľmi i významnými karikaturistami, medzi inými aj Viktorom Kubalom a Milanom Vavrom. Po júnovej výstave v múzeu je táto trochu iná, viac sústredená na Ďuržovu karikaturistickú tvorbu a jeho veselú myseľ – takú, akú si všetci pamätáme.
Mirko Ďurža si s Milanom Stanom boli vždy veľmi blízki, aj preto spojenie oboch výstav symbolicky pripomína stretnutie týchto spriaznených duší.

Milan Stano a kurátorka výstavy Ela Porubänová

Milan Stano sa narodil 20. 1. 1949 v Kálnici. V rokoch 1964 – 1968 študoval Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave odbor grafika. V rokoch 1972 – 1980 súkromne študoval maľbu u akad. mal. Ernesta Zmetáka. Žije a tvorí v Bratislave. Mal 75 samostatných výstav na Slovensku a v zahraničí. Cestuje a v plenéri maľuje na študijných cestách po celom svete . Od roku 1966 sa venuje nielen kreslenému humoru ( od roku 1990 je aj vydavateľom časopisu Kocúrkovo), ale predovšetkým maľbe, grafike ( drevorezu) a ilustráciám. V maľbe sa zaoberá predovšetkým krajinomaľbou, vidieckym prostredím a mestskými vedutami. V jeho obrazoch vystupuje pokojná krajina vyžarujúca harmóniu, vyváženosť. V mestských motívoch a ľudovej architektúre vytvára kompozície, ktoré sa vyznačujú pôsobivou poetickosťou. Jeho diela vždy vznikajú priamo v plenéri ako impulzy na konkrétne umelecké i cestovateľské zážitky po Slovensku ale predovšetkým z ďalekých ciest i zaujímavých miest celého sveta.
Milan Stano je neúnavný, pracovitý a zdá sa, že nevyčerpateľnou energiou sršiaci umelec. Umelec, ktorý nesmierne miluje Slovensko, umelec, ktorý nekonečne miluje svoj rodný kraj, svoju Kálnicu, svoje Nové Mesto nad Váhom. Na svojich nespočetných výpravách s maliarskym stojanom, farbami a štetcami, za 40 rokov svojej tvorby, namaľoval množstvo obrazov, z ktorých mnohé vznikli ešte v 70-tych rokoch minulého storočia.
My, ktorí si nepamätáme už neexistujúce reálie, sa môžeme tešiť, že ich Milan Stano takto verne vo svojich dielach zachoval. Blízka mu je najmä príroda a okolie rodnej Kálnice neďaleko Nového Mesta nad Váhom, ale aj panorámy Beckovského i Trenčianskeho hradu. Do svojich diel tak emotívne zaznamenal v pamäti hlboko uložené miesta svojho detstva a mladosti, vyvolávajúce snivú atmosféru nostalgie za minulosťou. Názvy, presne lokalizujúce miesto na ktorom diela vznikali, identifikáciu uľahčujú. K tomu aby si konkrétne miesto na maľovanie vybral, mu pomáhajú aj kresby, ktorými sa autor na výstave predstavuje tiež.
Aj keď Milan Stano desaťročia žije a pôsobí v Bratislave, v jeho dielach zaznieva blízkosť a vrúcnosť rodáka s prenikavým pohľadom a neutíchajúcim záujmom, ktorý priľnul k svojmu kraju. Puto, ktoré nikdy neprerušil je znamením, že vždy, za akýchkoľvek okolností  k svojim rodákom prichádza rád. Milan Stano je maliar plenéru a so svojím stojanom a maliarskym náčiním putuje nielen po rodnom kraji, ale po celom Slovensku a maľuje vonku, priamo v krajine, tak ako to má najradšej.
Rozmanitosť tvorby umelca na výstave charakterizujú aj originálne grafické drevorezy s ľudovými motívmi i jeho dobre známe karikatúry.
Tento pútnik však rád spoznáva aj šíry svet. Tak dlho ako maľuje , tak dlho aj cestuje. Aj zo svojich ciest (vďaka špeciálnej logistike a príprave) nosí hotové obrazy, plné exotických námetov. Už v  roku 1979 pripravil niekoľko výstav nielen v Bratislave, v Galérii M. A. Bazovského  Trenčíne, aj v Novom Meste, zo svojho objavovania Vietnamu. Po rokoch svoje cestovateľské zážitky a spomienky z navštívených miest celého sveta literárne spracoval a v tomto roku vo vlastnom vydavateľstve aj vydal.
Nájdeme ich v jeho najnovšej knihe pod názvom „Putovanie za obrazmi“, ktorá bola na výstave slávnostne uvedená do života.

Ela Porubänová

Fotogaléria

13 fotografií