Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Rozšírenie a modernizácia depozitára obrazov GMAB

Rozšírenie a modernizácia depozitára obrazov GMAB

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne na základe Zriaďovacej listiny „odborne spravuje, t.j. nadobúda, odborne eviduje a vyraďuje, ochraňuje, interpretuje, konzervuje, reštauruje a sprístupňuje zbierkový fond, ktorý je s príslušnou dokumentáciou majetkom Trenčianskeho samosprávneho kraja v správe galérie“. Uloženie obrazov by malo byť navrhnuté tak, aby bola zaistená ich bezpečnosť a boli obmedzené možné riziká ich poškodenia, a zároveň neboli ohrození zamestnanci, poverení pracovať so zbierkovým fondom. Galéria Miloša Alexandra Bazovského disponuje celkovo tromi priestormi, určenými na odborné uloženie zbierkových predmetov. Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne spravuje vo svojom zbierkovom fonde 4842 zbierkových predmetov, z toho 1662 obrazov. Tie má uložené v samostatnom obrazovom depozitári, ktorý je rozmerovo najväčší. Je v ňom nainštalovaný posuvný závesný systém zo 70-tych rokov 20. storočia, ktorý bol po presťahovaní do nových priestorov v roku 2002 upravovaný pre potreby nového priestoru. V roku 2017 bola v týchto priestoroch čiastočná rekonštrukcia pôvodného depozitárneho systému, ktorá bola nevyhnutná pre odborné uloženie zbierkových predmetov a ich ochranu, ako aj bezpečnosť pri práci zamestnancov, poverených pracovať so zbierkovým fondom. Získané finančné prostriedky z Fondu na podporu umenia tak boli použité na rekonštrukciu časti posuvného systému, počas ktorej bolo 24 závesných mobilných rámov demontovaných, vybrúsených, opravených a ošetrených novými nátermi a lakmi. Práve obrazový depozitár však už kapacitne nebol postačujúci množstvu diel, ktoré galéria každoročne svojou akvizičnou činnosťou nadobúda. Pribúdajú súčasní autori a častokrát i väčšie formáty diel.

Do nového priestoru bolo nutné po vybúraní a úprave vstupu nainštalovať nový posuvný závesný systém na mieru, vymaľovať priestor ochranným náterom, nainštalovať poplachové zariadenie a zabezpečiť priestor proti nedovolenému vniknutiu. Realizácia výroby a inštalácie daného systému prebiehala od auguusta 2020 do konca roka 2020. V rámci depozitárnych priestorov boli zakúpené i tri kusy výkresových skríň na papierové nosiče na formáty A0 a A1 a jeden úložný regál. Do nového úložného systému boli uložené najvzácnejšie diela v zbierkovom fonde (najstaršie zbierky, diela Slovenskej moderny a predovšetkým rozsiahlu zbierku M. A. Bazovského), nakoľko systém je zabezpečený voči prachu a škodlivým svetelným podmienkam.

Regálový systém je tvorený siedmimi posuvnými obojstrannými radmi regálov. Minimálne požiadavky na rozmery regálového systému boli nasledovné: výška regálov min. 2394 mm; užitočná šírka jedného radu je min. 3500 mm, hĺbka jedného radu je min. 512 mm. Rada je tvorená z viacerých modulov. Šírka žiadneho modulu nemohla presiahnuť 1000 mm a byť kratšia ako 750 mm z dôvodu parametrov skladovaných obrazov. Jednotlivé rady regálov sú vybavené policou hore a dole, tiež bočnicou - po spojení všetkých radov chránia skladované obrazy pred svetlom a prachom. Zadná stena jednotlivých radov je tvorená sieťovinou s rozmermi očiek 50 x 50 mm. Celý mobilný regálový systém sa pohybuje po koľajniciach, ktoré sú uchytené o podlahu skrutkami. Celková výška koľajníc bola obmedzená na max. 10 mm. Z bezpečnostných dôvodov sú jednotlivé rady regálov vybavené systémom proti prevrhnutiu, prípadne inému nechcenému vychýleniu. Jednotlivé rady regálov sa uvádzajú do pohybu otáčaním kľuky, ktorá je umiestnená na čelnej strane každého radu. Otáčaním plastového madla uvedie reťazový mechanizmus radu regálu do pohybu. Zatlačením stredu plastového madla dôjde k zabrzdeniu radu regálov. Úložná plocha je približne 107 m2.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

logo

foto

Fotogaléria

10 fotografií