Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Galéria M. A. Bazovského ponúka nové výstavy

Galéria M. A. Bazovského ponúka nové výstavy
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne v piatok 23. októbra slávnostne otvorila trojicu nových výstav. Maliarsku tvorbu predstavuje jubilujúci Trenčan Juraj Krajčo, Michal Uher konfrontuje svoje tvorivé myšlienky s dielom otca Rudolfa Uhra a mladé výtvarníčky Pavla Pádivá a Lucia Černayová oživili svojimi umeleckými výpoveďami suterénny výstavný priestor. V piatok 6. novembra pribudla k spomínanej trojici ešte výstava Igora Kalného s názvom Vstup do ticha.

Juraj Krajčo

Juraj Krajčo sa v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne individuálne prezentuje svojou maliarskou tvorbou po prvý raz. Vo svojej reštaurátorskej práci odkrýva pod kultúrnymi nánosmi kontúry historických diel, často barokovo rozvášnených a naratívnych, jeho maliarska tvorba je obnaženejšia, tvarovo, kompozične i farebne zjednodušenejšia a kompaktnejšia.

Rudolf Uher - Michal Uher

Spoločná výstava Rudolfa a Michala Uhra s názvom „Post Scripum – záverečný akord“, je treťou zo série, v ktorej syn spolu s otcovým dielom nachádza vzájomnú rodinnú súdržnosť a duchovnú a tvorivú spriaznenosť. Práve návrat do miest detstva a mladosti je zavŕšením poznania a pripomenutím si, odkiaľ vzišli tvorivé korene oboch umelcov.

Pavla Pádivá a Lucia Černayová 

Pavla Pádivá a Lucia Černayová sa v trenčianskej galérii predstavujú ako reprezentantky najmladšej generácie výtvarných umelcov Trenčianskeho kraja, ktorých tvorba popri maľbe je otvorená aj iným médiám a ich vzájomným presahom – priestorovým inštaláciám, videoinštaláciám a ďalším tvorivým experimentom. Pre výstavu v Trenčíne obe mladé umelkyne pripravili celkom nový projekt veľkoformátových maliarskych diel, korešpondujúcich s novootvoreným, netypickým klenbovým výstavným priestorom. Práve jeho sugestívna atmosféra ich inšpirovala k príprave videoprojekcie, premietanej počas výstavy.

Igor Kalný

Na výtvarnú scénu vstúpil Igor Kalný na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia. Po skončení Strednej priemyselnej školy grafickej z ideologických dôvodov nemohol ďalej študovať. Napriek tomu, že nemal akademické školenie, si veľmi skoro našiel vlastný vyhranený výtvarný názor. Vo svojej tvorbe inklinoval ku staršej generácii výtvarníkov z okruhu analytickej maľby. Tvorba Igora Kalného sa po mnohých monografických i kolektívnych výstavách doma a v zahraničí, v jeho rodnom meste - Trenčíne, predstavuje po prvý krát. Ponúka oživenie a sprítomnenie Kalného stále aktuálneho umeleckého i ľudského posolstva. Sprevádza ju rovnomenný katalóg a reprezentatívna monografia autora. Výstava sa koná v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy.

Fotogaléria

24 fotografií

Súvisiace video