Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Ateliér Majstra Galerka sa zapojil do celosvetového projektu

Ateliér Majstra Galerka sa zapojil do celosvetového projektu

Návštevníčky galerijného Ateliéru Majstra Galerka sa s nadšením pustili do tvorenia jedného z „Mural“ obrazov z celosvetového projektu Art Miles Mural Project (AMMP). Vďaka iniciatíve koordinátorky Zuzany Priecelovej, tiež návštevníčky ateliéru sa do projektu zapojila aj Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.

Na veľkom plátne s rozmermi 3,7m x 1,5m v Ateliéri Majstra Galerka vznikali reprodukcie obrazov známych slovenských maliarov ako napríklad Janko Alexy, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Miloš Alexander Bazovský, Vladimír Kompánek, Martin Benka, Viera Žilinčanová, Milan Laluha, či Božena Augustínová. Návštevníci do veľkej kompozície zachytili zobrazenie ženy v slovenskom maliarstve 20. storočia. Spoločná maľba vznikla počas dvoch niekoľkohodinových stretnutí. Na realizácii tohto výnimočného projektu sa v trenčianskej galérii podieľalo šestnásť žien rôzneho veku, ktorých spája spoločný záujem o výtvarné umenie.  

Obraz namaľovaný šestnástimi ženami

„Art Miles Mural Project“ je oficiálne uznaný ako hlavný projekt podporujúci medzinárodnú dekádu za kultúru, mier a nenásilie na deťoch, zastrešený UNESCO-m. Jednou z dvanástich tém projektu je aj téma „Žena“. „Milióny sŕdc a duší vkladajú do spoločného diela svoje radosti, starosti, bolesti, úspechy, výšky a pády no predovšetkým ich vlastný život“, pripomína Zuzana Priecelová, koordinátorka projektu na Slovensku. Ženský Mural spája úžasné ženy z celého sveta, ktorých sila, súcit, trápenie, iniciatíva v hľadaní mieru bude svetlom, ktoré nás dovedie k svetovému mieru. „Sme to my, ženy tohto sveta, ktoré musia pracovať ešte viac za zachovanie tejto planéty a učiť naše deti milovať a nie nenávidieť,“ doplnila Zuzana Priecelová

Obraz vytvorený v trenčianskej galérii spolu s ostatnými "Muralmi" poputuje do Egypta, kde bude vystavený na pyramide postavenej za týmto účelom. Viac info na oficiálnej stránke projektu www.artmiles.org

Autorky obrazu:

Hana Celhofferová, Monika Drocárová, Jana Godálová, Lýdia Ivaňová, Ľubica Jurčáková, Ľudmila Jurčáková, Darina Kadnárová, Lýdia Krajčová, Alžbeta Magyarová, Anna Nižňanská, Silvia Polakovičová, Zuzana Priecelová, Božena Rusnáková, Eva Strhanová, Elena Veselková, Mária Vykysalá.

Fotogaléria

6 fotografií