Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

ČO SA DIALO V GMAB V PRIEBEHU POSLEDNÝCH MESIACOV?

ČO SA DIALO V GMAB V PRIEBEHU POSLEDNÝCH MESIACOV?

Sídlo Galérie Miloša Alexandra Bazovského v posledných mesiacoch prechádzala rôznymi prípravnými procesmi v podobe výskumov a sond, ktoré sú dôležité pre zistenie aktuálneho technického stavu budovy. Keďže objekt je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP), všetky kroky vykonané v tomto smere musia byť pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne (KPÚ). KPÚ ako hlavný orgán štátnej správy pre ochranu kultúrnych pamiatok je pre nás v tomto procese najbližším spolupracovníkom, s ktorým sú všetky procesy vopred konzultované. Jednotlivé výskumy Vám postupne predstavíme.


Sondy do konštrukcie stavby sú odborné prieskumné zásahy do existujúcej stavby, slúžiace na zistenie technického stavu, zloženia alebo odkrytia konštrukčných riešení objektu. Realizované sú už v procese prípravy projektovej dokumentácie k rekonštrukcii alebo pri riešení prístavy, nadstavby a iných zásahov do už existujúceho objektu.
Takéto sondy sa realizujú z dôvodu, aby projektant alebo statik získal informácie o zložení stavby, o nosných konštrukciách, o skladbe stropov a podláh, vlhkosti muriva, či skrytom vedení inštalácií (elektrika, voda, plyn). Sondy vykonáva stavebná alebo prieskumná firma podľa pokynov projektanta. V prípade pamiatkovo chránených objektoch musí byť prítomný aj zástupca pamiatkového úradu.
Výstupom realizácie sond je fotodokumentácia, popis a zameranie sondy do výkresov, záznamy o skladbe konštrukcie (vrstvy, materiály, rozmery) a záver pre projektanta, kde je popísané odporúčanie a upozornenie na problémové miesta. Vďaka sondám do konštrukcie sa znižuje riziko chýb počas rekonštrukcie, môže byť ovplyvnený rozsah a spôsob stavebného riešenia.

Fotogaléria

9 fotografií