Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Galerijný ateliér po prázdninách opäť ožije

Galerijný ateliér po prázdninách opäť ožije

Prázdniny a dovolenky pomaly končia a s prichádzajúcim septembrom sa rozbiehajú aj tvorivé podujatia v Ateliéri Majstra Galerka. Tento priestor je určený všetkým návštevníkom Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, ktorí radi tvoria či oddychujú v spoločnosti výtvarného umenia. Svojou ponukou pravidelne oslovuje nielen deti, ale aj dospelých.
Galerijná pedagogička Monika Drocárová pripravila pre malých, ale i veľkých návštevníkov pestrú paletu tvorivých podujatí, ktoré obliekla do nového šatu. Najmenšie deti sa môžu tešiť na tradičné „Galerkovo“, ktoré je určené pre deti už od osemnástich mesiacov do piatich rokov. Prebiehať bude vždy v párnu stredu dopoludnia od 9.30 do 11.30 hod. Prvé tvorivé stretnutie v Galerkove je naplánované na 17. septembra.
Bojíte sa umenia? To by ste nemali, pretože umenie nemusí byť len vážne, či „strašné“, ale môže byť dokonca aj veselé a hravé. Presvedčíte sa o tom na podujatí „Galerkovo plus“. „Ide o hravé, tvorivé prechádzky výstavami pre najmenších návštevníkov galérie a ich rodičov,“ približuje toto rodinné podujatie galerijná pedagogička Monika Drocárová. „Špecifikom tejto tvorivej aktivity je, že jej návštevníci sa budú pohybovať priamo vo výstavných priestoroch galérie, budú teda veľmi úzko prepojení s aktuálnymi výstavami,“ doplnil Ľuboš Hamaj, poverený riadením galérie. Aktivita bude prebiehať raz mesačne, vždy v piatok od 15.00 hod., prvýkrát 10. októbra.
Tradičné podujatie v novom šate, to sú „Nedeľné v(i)tvorky“. „Tento netradičný názov vychádza zo slov vidieť a tvoriť,“ ozrejmuje slovnú hračku Monika Drocárová. Spoločné, prechádzky a hry s aktuálnymi výstavami, doplnené tvorivými dielňami sú určené pre deti od šesť rokov a ich rodičov. Prebiehať budú jedenkrát do mesiaca, v nedeľu popoludní od 14.00 hod.
Obľúbené tvorivé aktivity pre dospelých i seniorov budú mať svoje miesto v programe Ateliéru Majstra Galerka aj po letnej prestávke. Seniori sa budú stretávať každý nepárny utorok dopoludnia od 9.00 hod. a návštevníci večerného ateliéru dostanú svoj priestor v rovnaký deň popoludní od 16.00 hod..

Tvorivé dielne

Program „Arte plus“ v sebe ukrýva tvorivé a oddychové stretnutie s arteterapiou pre dospelých a seniorov. „Cieľom galerijnej arteterapie je prostredníctvom umenia, jeho obrazovej reči komunikovať viac s ľuďmi a dať priestor aj ich komunikácii so svojim "Ja",“ pripomína Monika Drocárová. Podujatie je naplánováné na párny utorok v čase od 16.00 do 18.00 hod.
Pre všetkých, ktorí sa radi vzdelávajú a objavujú nové veci sú tu „Príbehy umenia“. „Táto aktivita zahŕňa rozhovory a prednášky nielen z dejín, ale i zo súčasného výtvarného umenia, rozprávať budeme aj o autoroch či špeciálnych témach vo výtvarnom umení“, hovorí Monika Drocárová o aktivite, ktorá svoj priestor dostane jedenkrát do mesiaca, vždy v piatok od 14.00 hod. Príbehy umenia sa začnú odvíjať po prvýkrát 19. septembra.
Ateliér Majstra Galerka je dôležitým článkom v odbornej činnosti Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. V prvom polroku 2014 sa v galerijnom ateliéri vystriedalo viac ako 2300 návštevníkov. „Ambíciou tejto oblasti činnosti galérie je rozširovať vedomostný, ale aj esteticko-výchovný horizont návštevníkov všetkých vekových kategórií,“ podotkol Ľuboš Hamaj, poverený riadením galérie.