Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Komentovaná prehliadka spojená s happeningom STROJ / Lenka Kuricová, Michal Huštaty

Komentovaná prehliadka spojená s happeningom STROJ / Lenka Kuricová, Michal Huštaty

Pozývame Vás na happening STROJ Lenky Kuricovej a Michala Huštatyho, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 9.11. 2017 o 17.30 v priestoroch GMAB, Palackého 27 v Trenčíne. Po happeningu bude nasledovať komentovaná prehliadka výstavy Ilona Németh / Gabriela Zigová s jednou z autoriek Gabrielou Zigovou a kurátorkou výstavy Radkou Nedomovou. Vstup voľný!

Stroj
"Táto pohybová performance je založená na improvizácii jednotlivcov a ich spájaniu sa do celku. Inšpiráciou sa stala konkrétna detská hra Stroj, z ktorej sme prevzali princíp pravidiel. Hráč začne v priestore robiť ľubovoľné gesto, pohyb, ktorý mechanicky opakuje. Postupne sa naňho a na seba navzájom napájajú ďalší hráči, až kým sa hra samovoľne neskončí. Neexistujeporadie, či vopred vymyslený pohyb, či gesto. Všetko je to prirodzená reakcia na to, čo sa v danom čase, a na danom mieste vytvára. Aj po pripojení posledného performera sa v hre pokračuje. Stroj funguje, až kým sa prirodzene nepokazí.
Každým rozhodnutím hráča, jeho konaním a príspevkom do tohto sociálneho konštruktu nám vznikajú rôzne sociálne, psychologické vrstvy a vzťahy, ktoré vytvárajú množstvo spôsobov a
čítaní, ako tejto performance porozumieť ."

"This physical performance is based on improvisation of individuals. The inspiration is a particular child´s game The Machine, from which we have taken the principle of rules. The player begins in the area, makes any gesture or movement, which mechanically repeats. Gradually, the players connect to each other and stay connected with other players until the game ends spontaneously. There is no order or pre-concieved movement or gesture. Everything is a natural response to what the time and the site generates. Even after connecting last performer the game continues. The machine works until it naturally breaks.
Every decision of the players is a contribution to the social construct. This generates a variety of social, psychological layers and relationships that create a variety of ways and readings to understand the performance of social sculpture."

https://www.youtube.com/watch?v=dZDhf9cR85k&t=1s

Mgr. Art Lenka Kuricová (*1991) vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v ateliéri Ilony Németh (grad.2016). Počas štúdia sa zúčastnila zahraničných stáží v Španielsku na Escuela de arte y Diseno Superior (Valencia 2013) a Portugalsku na Universidad de Porto (Porto 2015). Od druhého ročníka v ateliéri sa zaoberala (detskou) hrou a spoločenským-politickými konotáciami, ktoré sa v nej skrývajú. V súčasnosti sa venuje zakladaniu hravej platformy pre dizajn a výtvarnú edukáciu nazvanej Pucle.

Mgr. art. Michal Huštaty (1990) je v súčasnosti doktorandom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. .Bc štúdium absoloval na Katedre intermédií a multimédií v Ateliéri IN u Ilony Németh, magisterské štúdium ukončil na Katedre fotografie a nových médií na VŠVU v Ateliéri o fotografii u Silvii Saparovej (v r. 2015). Jeho súčasná tvorba sa opiera o premyslený koncept pracujúci s konštrukciou obrazov ovplyvnených internetovou érou a udalosťami súčasného sveta a globálneho diania. V rámci spomenutej témy vyučuje na VŠVU predmet Post-what? Art 3.1. Od roku 2016 učí aj v novootvorenej LEAF ACADEMY, kde študentov smeruje ku kreatívnemu a kritickému mysleniu v rámci vizuálneho obrazu a priestoru. Vo voľnom čase sa venuje výstavnej a kurátorskej činnosti doma i v zahraničí.

Lenka a Michal sa stretli v ateliéri Ilony Németh a v rokoch 2012-2014 vytvorili sériu diel na tému národnostných stereotypov a predsudkov. Spoločensko-politické konotácie hľadali v detských hrách a vo svojich dielach uvažujú nad vplyvom rodiny a detstva na formovanie spoločenských názorov v dospelosti. Prvé spoločné dielo zaoberajúce sa sociálnym konštruktom je performance Stroj (2012). Performance bolo súčasťou rôznych výstav, napr. Biela noc 2014, Biela noc Pohoda 2015. Ich spoločné video Kto chce patriť do mojej krajiny (2014) bolo vystavené na mnohých festivaloch a výstavách po Európe, v Berlíne, Benátkach, Prahe a Birminghame. Najďalej sa dostalo do Kolumbie v Južnej Amerike.

plagat_happening