Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Maľba, socha i umelecký šperk

Maľba, socha i umelecký šperk

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne pozýva všetkých záujemcov o výtvarné umenie do svojich priestorov. V piatok 25. septembra tu slávnostne otvorili výstavu českého maliara Michaela Rittsteina súčasne svoju sochársku a šperkársku tvorbu predstavujú aj Jozef a Jaroslava Hoborovci.

Michael Rittstein maľovanie nepovažuje za svoje zamestnanie

Michael Rittstein patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasného českého expresívneho figurálneho maliarstva. Profesor na Akadémií výtvarných umení v Prahe sa na svojej samostatnej výstave predstaví aj trenčianskej verejnosti. „Maľovanie nikdy nepovažoval za svoje zamestnanie, ale za spôsob existencie, bez ktorej nemôže byť," približuje tvorbu Michaela Rittsteina, kurátorka výstavy Alena Hejlová. Autor tvorí spontánne a s radosťou, nie s pocitom uplatnenia sa na spoločenskom rebríčku. Postupným vývojom sa dopracoval k svojbytnému námetovému registru a rukopisu. „Jeho gestická maľba sa vyznačuje výrazovou nadsádzkou, deformáciou tvarov, šantením postáv a predmetov, groteskným dejom, sarkazmom a vtipom," dopĺňa kurátorka. Rittstein sa podľa Aleny Hejlovej často pohráva s gýčom, neváha začleniť jednoduchý žáner do veľkej obrazovej koncepcie. „Akrylové gely často až fyzicky hnetie, má rád ten pocit, ktorý sa mu vynára nanášaním farieb a ktorý mu vzájomným vrstvením hmôt dáva možnosť vstupovať do príbehu," prezrádza Rittsteinove tvorivé postupy kurátorka výstavy.

Jozef Hobor dáva svojim sochám originálne názvy

Jozef Hobor sa na výstave v trenčianskej galérii predstaví svojou sochárskou tvorbou. Samostatná výstava v Trenčíne po viac ako dvadsiatich rokoch sa pre autora stala príležitosťou predstaviť sériu najnovších veľkorozmerných, robustných, figurálnych i nefigurálnych plastík. Autor inklinuje ku klasickému sochárskemu vyjadreniu v kove alebo kameni. „Charakterizujú ho stély, sarkofágy, nadčasové archetypálne oltáre, pripomínajúce dávne kultové predmety ako odkazy ľudskej pominuteľnosti vo svete vesmírnej nekonečnosti," približuje Hoborovu tvorbu kurátorka Elena Porubänová. Podľa nej sa v jeho tvorbe často objavujú miniatúrne, architektonicky úsporne štylizované, rôzne skladané, z bronzu i striebra odlievané plastiky zvieracích i ženských figúr, raz v hravo prítulných, inokedy eroticky vyzývavých pózach. „Vtipné názvy pridávajú jeho dielam ďalší rozmer ironicko - sarkastického pohľadu umelca, komentujúceho bežné zážitky všedných dní," dopĺňa Elena Porubänová.

Jaroslava Hoborová predstavuje umelecké šperky

S Jozefom Hoborom sa na spoločnej výstave predstaví aj manželka Jaroslava Hoborová. Už od roku 1983 sa venuje tvorbe umeleckých šperkov. „Oslovil ju predovšetkým email, ktorý je spracovateľný a tvarovateľný aj v obmedzujúcejších priestoroch domáceho komorného prostredia," pripomína kurátorka výstavy Elena Porubänová. Ich čaro a fluidum je podľa Eleny Porubänovej poeticky zatavené do tajomných odkazov, signálov a symbolov unikátnej autorkinej výpovede, do ktorej ukrýva svoje vnútorné prežívania, svoju fantáziu, svoje predstavy a sny. Spoločná prezentácia ponúka autorsky presvedčivé, viacdimenzionálne predstavenie obidvoch umelcov, keď hutné sochy Jozefa Hobora zjemňujú farebnou a subtílnou poetikou pôsobivé šperky Jaroslavy Hoborovej vo vzájomnej, kompozične harmonickej inštalácii.

Vernisáž za účasti autorov

Slávnostná vernisáž oboch výstav sa uskutočnila v piatok 25. septembra 2015 o 17.00 hod. vo výstavných priestoroch galérie aj za účasti autorov. Výstavy si môžu návštevníci prezrieť od utorka do piatka od 9.00 do 17.00 hod. a cez víkend od 11.00 do 17.00 hod. Potrvajú do 1. novembra 2015.

Fotogaléria

93 fotografií