Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Miloš Balgavý predstavuje svoju tvorbu na Liptove

Miloš Balgavý predstavuje svoju tvorbu na Liptove
Miloš Balgavý sa etabloval na medzinárodných poliach, v súčasnosti patrí medzi rešpektovaných sklárskych výtvarníkov európskej výtvarnej scény. Výstavou Myslenie v skle III. sa predstavuje v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Výstavu kurátorsky pripravila riaditeľka Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne PhDr. Danica Lovišková.

Od počiatku do súčasnosti neoblomne uplatňoval tvorbu v optickom skle, hľadal dokonalé tvary a citlivo zvažoval farebnosť. Miloš Balgavý - 
dieloZ umelcovho vnútorného založenia vzniklo dielo, ako sa sám vyjadruje, radosti zo života : " V mojom skle sú obsiahnuté moje sny, moje túžby, dorozumievanie sa so sebou samým, s inými. Pohybujem sa rád, čo sa tvorby týka na hrane medzi možným a nemožným, ponúkam svetlo, krehkosť, premenlivé obrazy, možnosť všímať si inak samých seba. A čo chcem zdôrazniť, ja som sa rozhodol pracovať výsostne v kladnej polohe. Toto je moja komunikácia. Ja nehovorím o výnimočnosti skla, pre mňa je sklo výnimočné."


Súčasťou výstavy sú obrazy diel umelca. Poetické " portréty " Balgavého skla autorky fotografií Jany Hojstričovej sa vyformovali do prezentovanej podoby z procesu vzájomnej spolupráce oboch umelcov, ktorého základom bola niekoľkoročná dokumentácia. Hojstričovej pochopenie svetla a farieb Balgavého skla predstavuje vyhľadanie iných, mäkších pohľadov, aké sú zvyčajne možné pri priamom vnímaní skla. Sú vzácne jemným, tajuplným prienikom do jeho podstaty a tajomstva.

Výstava potrvá do 2. mája 2010.

Fotogaléria

10 fotografií