Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Noc múzeí a galérií v Trenčíne po štvrtýkrát

Noc múzeí a galérií v Trenčíne po štvrtýkrát
Opäť po roku sa v sobotu 15. mája do mesta pod Matúšovým hradom vrátilo podujatie pre všetkých milovníkov, histórie, výtvarného umenia a kultúry vôbec. Trenčianske múzeum v Trenčíne a Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne ponúkli všetkým záujemcom jedinečnú možnosť nahliadnuť do svojich priestorov – expozícií, výstavných siení a v niektorých prípadoch i do zákulisia, kam sa bežne nedostanú. Brány Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne sa otvorili o desiatej hodine predpoludním a poslední návštevníci nimi prešli krátko pred polnocou. Organizátori sa opäť snažili pripraviť pútavý a hodnotný program, ktorý osloví všetky vekové kategórie.
Za pracovným stolom Karla   Čapka
Dopoludnie patrilo záujemcom o poradenstvo v oblasti umeleckých diel a starostlivosti o ne. Odborné rady poskytovali historička výtvarného umenia PhDr. Alena Hejlová a galerijný konzervátor Ján Špaček. Najmenší návštevníci si mali možnosť pozrieť premiéru bábkového predstavenia o Víle Dúhe. Popoludní na malých i veľkých návštevníkov čakali takpovediac sviatočné tvorivé dielne. Pozvanie prijala aj dlhoročná galerijná výtvarníčka Viera Bažantová. Pod jej vedením návštevníci ateliéru vyrábali zaujímavé interiérové dekorácie.
Tvorivé dielne
Podvečer sa návštevníci mali možnosť zúčastniť na prednáške, v ktorej publicista Ivo Veliký priblížil vzťah bratov Čapkovcov k Trenčianskym Tepliciam a Trenčínu. Beseda sa uskutočnila pri príležitosti výstavy „Život a doba spisovateľa Karla Čapka“. O tom, že v galérii sa spájali v tento deň všetky druhy umení sa mohli presvedčiť aj návštevníci, ktorí prišli do jej priestorov pred osemnástou hodinou. Hudobným koncertom sa predstavili žiaci Základnej umeleckej školy Karola Pádivého v Trenčíne.
Koncert 
žiakov Základnej umeleckej školy K. Pádivého
Pre fanúšikov filmu a filmového umenia boli pripravené ocenené snímky zo študentského filmového festivalu Áčko 2009. Diváci si okrem iných pozreli aj dokument režiséra Mira Rema – Arsy Versy, alebo hraný film Lukáša Hanuláka – Otec. Len škoda, že počasie nevydržalo – dať si Áčko priamo pod hviezdami by stálo určite za to.
Premietanie filmov
Súbežne s programom v priestoroch galérie prebiehali viaceré tvorivé aktivity. V átriu galérie návštevníci dostali možnosť podieľať sa na vytvorení originálnej sochy (asambláže) z odpadového materiálu. Vo výstavných priestoroch v suteréne galérie ešte do 20. júna prebieha interaktívna výstava pre deti – Ako sa to robí..., kde si môžu návštevníci môžu vyskúšať, ako sa maľuje obraz, či modeluje socha.
Ako sa to robí...

Podujatie podporili:

 

Nadácia SPPMladí 
filantropi
Trenčianska nadácia

 

Fotogaléria

40 fotografií