Ponechať, presunúť, odstrániť. Kauza zničených umeleckých diel v Bratislave počas normalizácie

Ponechať, presunúť, odstrániť. Kauza zničených umeleckých diel v Bratislave počas normalizácie

V rámci výstavy Rudolfa Uhra Stopy, vás pozývame na prednášku Vladimíry Büngerovej, ktorá sa venuje zničeným umeleckým dielam vo verejnom priestore.

Prednáška: 4. 12. 2025 o 17.00 h | Galéria M. A. Bazovského

Vstup voľný

V polovici sedemdesiatych rokov 20. storočia odborno-politická komisia počas previerky vyriekla ortieľ nad deväťdesiatimi kontrolovanými umeleckými dielami, zväčša sochami na sídliskách a vo verejných priestoroch v Bratislave, tromi jednoduchými slovami „ponechať, presunúť, odstrániť“. Prednáška objasní procesy, dôvody, jednotlivé diela i aktérov tohto negatívneho príbehu dejín slovenského výtvarného umenia, ktorý poznačil osudy viacerých umelcov a z histórie nenávratne vymazal významné umelecké diela. Masívna obrazoborecká akcia počas komunistického režimu zlikvidovala politicky „nevhodné“ umenie so zámerom očistiť verejný priestor Bratislavy ako príkladného hlavného mesta socialistického umenia a kultúry. Na podnet riadiacich orgánov zničili dvadsaťsedem diel, napríklad Rudolfa Uhra, Jozefa Jankoviča, Štefana Belohradského, Pavla Tótha, Tibora Kaveckého, Andreja Rudavského, Milana Laluhu.

VLADIMÍRA BÜNGEROVÁ

Historička, teoretička a kritička výtvarného umenia, po absolvovaní štúdia dejín umenia a kultúry na Trnavskej univerzite v Trnave (1995 – 2000) pôsobila v štátnych zbierkotvorných inštitúciách, najprv v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Od roku 2007 pracovala pre Slovenskú národnú galériu v Bratislave ako kurátorka zbierok úžitkového umenia a dizajnu (keramiky a skla), medzi rokmi 2010-2025 bola kurátorkou zbierok moderného a súčasného umenia. Od roku 2025 je doktorandkou spoločného študijného programu FfTU a CVU SAV.

Podujatie sa koná v rámci projektu Trenčín 2026 S koreňmi v Trenčíne.