Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Predstavujeme vám novembrové Dielo mesiaca

Predstavujeme vám novembrové Dielo mesiaca

Opäť po mesiaci predstavujeme jedno z diel, ktoré ukrýva depozitár Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Po grafike Albína Brunovského, ktorá sprevádzala október, vám ponúkame maliarske dielo Viery Žilinčanovej – Adagio. Obraz vyberala galerijná pedagogička Mgr. Monika Drocárová.
Viera Žilinčanová sa narodila v Nových Zámkoch 10. júla 1932, svoj život ale prežila v Bratislave. Študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1950-1955) na oddelení figurálneho maliarstva u profesora Ladislava Čemického, Petra Matejku a Jána Mudrocha. „Bola jednou z najväčších výtvarných umelkýň Slovenska, ktorá svojimi dielami očarila nielen Slovensko, Európu, ale i ďaleký svet," pripomína Monika Drocárová.
Jej diela sú majetkom galerijných i súkromných zbierok nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Zomrela 19. marca 2008. V roku 2012 pri príležitosti jej nedožitých 80. rokov vznikla poštová známka s motívom jej obrazu.


Viera Žilinčanová: Adagio

Monika Drocorávová pripomína, že Viera Žilinčanová bola nesmierne krásna žena, vždy s úsmevom na tvári. Múdra, vnímavá, dobrosrdečná, elegantná a úžasne talentovaná. Životné osudy ju spojili s maliarom Michalom Jakabčicom. Viera Žilinčanová milovala vážnu hudbu. Študovala klavír, milovala balet. Zo začiatku študovala obe umenia, ale nakoniec si vybrala maľovanie. No hudba ju nikdy neopustila. Stala sa súčasťou jej obrazov. Jedným z nich je aj obraz s názvom Adagio, pochádzajúci z roku 1988. „Adagio - to je to jediné slovo, ktoré presne vystihuje obraz. V hudobnom svete adagio znamená pokoj, ticho, vo voľnom tempe. A z obrazu ho cítiť," uzatvára Monika Drocárová.
Dielo mesiaca predstavuje Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne vo svojich priestoroch a nájdete ho aj spolu s inými dielami v sekcii „Dielo mesiaca" na webovej stránke galérie.