Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Prvý júnový týždeň v Trenčíne bude patriť súčasnému umeniu!

Prvý júnový týždeň v Trenčíne bude patriť súčasnému umeniu!

2. ročník výtvarného sympózia HALA – Týždeň súčasného umenia sa uskutoční 2. – 7. júna 2014. Približne päťdesiat súčasných výtvarníkov bude v industriálnych priestoroch bývalej textilnej fabriky Merina tvoriť originálne diela. Súčasťou podujatia bude aj filmové premietanie, diskusie, módna prehliadka, koncerty a prezentácia kreatívnych projektov Pecha Kucha Night.
V pondelok 2. júna sa otvoria dvere do jednej z hál areálu Merina na Ulici M. R. Štefánika v Trenčíne, aby mohol vzniknúť jedinečný priestor pre tvorbu umeleckých diel. Tie bude tvoriť skupina súčasných umelcov, ktorí boli vybraní na základe otvorenej výzvy. „Sme veľmi radi a teší nás, že sa tento rok prihlásilo veľké množstvo záujemcov, ktorí sa chceli zúčastniť výtvarného sympózia HALA 2014. Pre tento ročník sme vybrali 45 umelcov, študentov vysokých umeleckých škôl ako aj profesionálnych výtvarníkov z celého Slovenska a budeme sa môcť tešiť aj na medzinárodnú účasť," povedali o výtvarnom sympóziu organizátori.
HALA je jedinečným umeleckým projektom, ktorého cieľom je aktivizovať nevyužívaný priemyselný priestor v bývalej textilnej fabrike Merina a zároveň oživiť kultúrnu scénu mesta Trenčín. Priestor bude otvorený počas celého prvého júnového týždňa. „Jedinečnosť podujatia spočíva v priamom kontakte medzi umelcom a divákom. Návštevníci sympózia môžu naživo vidieť, ako sa tvoria umelecké diela a lepšie porozumieť súčasnému umeniu."
O tom, že sa naozaj jedná o týždeň súčasného umenia, svedčí aj program. Okrem sympózia sa v priestore budú konať sprievodné podujatia – v utorok 3. júna a vo štvrtok 5. júna sa budú v Merine premietať filmy študentov Vysokej školy múzických umení. Streda 4. júna bude patriť prednáške o permakultúre. Súčasťou sympózia budú workshopy pre mládež pod vedením profesionálnych výtvarníkov. Finálnym dňom HALY 2014 je sobota 7. júna, kedy bude prebiehať celodenný kultúrny program. Návštevníci sa môžu tešiť napríklad na módnu prehliadku piatich slovenských návrhárov ako aj prác študentov Strednej umeleckej školy v Trenčíne, ale aj na prezentáciu kreatívnych projektov v rámci známeho formátu Pecha Kucha Night. Na pódiu sa postupne vystrieda Erik Sikora alias Džumelec, Ateliér Performance FaVU VUT Brno, The Global Optimistic a iní. Do Trenčína príde aj známy hudobník Stroon alebo ukrajinská skupina Zapaska.
Podujatie organizuje občianske združenie Hala o.z. v spolupráci s Galériou Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.
Kontakt: halamerina@gmail.com / +421 949 728 060
www.halamerina.sk, www.facebook.com/HalaMerina

Plagát Hala 2014