Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Slávnostné otvorenie Leta v galérii

Slávnostné otvorenie Leta v galérii

Slávnostné otvorenie Leta v galérii

Pripravili sme pre Vás už šiesty ročník úspešného projektu na nádvorí galérie s názvom Leto v galérii. Každú sobotu počas letných prázdnin (10.00-13.00) pre Vás máme pripravený zaujímavý program, tvorivé dielne, tradičné remeslá, hry na nádvorí. Všetky aktivity prebiehajú v príjemnom prostredí nádvoria galérie.

Aj tento rok sme Leto v galérii otvorili obľúbenou Módnou prehliadkou. Letná prietrž nás z nádvoria „vyhnala“ do krásnych priestorov galérie, kde mali návštevníci jedinečnú príležitosť zažiť „Trenčín mesto módy“.

Na módnej prehliadke sa prestavili svojimi maturitnými prácami študenti/maturanti Zuzana Valeková, Lucia Meleková, Lucia Michňová, Klára Bobeková, Sára Karcolová, Diana Husáriková, Ida Rapaičová a Lívia Nováková zo Školy umeleckého priemyslu Trenčín. spracovávali témy: Cesta umením, cesta časom,, pocta návrhárovi, čierna duša, hráči afrika a zlaté dievča. Zo svojimi modelmi sa popasovali s odvahou a kreativitou sebe vlastnou a nebáli sa použiť akýkoľvek strih, materiál alebo farebné kombinácie.

Značka Kiva dizajn vznikla v spolupráci študentky školy umeleckého priemyslu Idy Rapaičovej a majiteľky concept storu Oné dizajn Katky Hamar. Na jar 2023 spolu odštartovali dámsku značku, ktorá dbá na etické zásady, šije z udržateľných materiálov a v prvom rade vyzdvihuje ženskú krásu a jedinečnosť.

Petra Pršová, ktorá zároveň na ŠUP pôsobí ako pedagogička a garant odboru Odevný dizajn predstavila najnovšiu kolekciu s názvom Daydreaming. Z farieb prevláda v kolekcii jej obľúbená čierna, tmavo sivá a strieborná. Monochromatickú farebnosť dizajnérka oživila efektnými štruktúrami, leskom a flitrovým materiálom,

Na prehliadke sa predstavili aj študenti Trenčianskej univerzity, Fakulty priemyselných technológií v Púchove v špecializácii materiály a dizajn. Svoju kolekciu predstavila aj ich pedagogička Soňa Šťastná Zajacová. Móda, umenie a kreativita v organickej symbióze s technikou, vedou a inováciami - výnimočné a zdanlivo neuskutočniteľné prepojenie. Originálna tvorba študentov Materiálového inžinierstva so špecializáciou na materiály a dizajn je jednoznačným dôkazom tejto symbiózy. Natália Červeňáková predstavila kolekciu Begin of fire inšpirovanou ohňom  oheň. To ako horí, ako sa správa, jeho nespútanosť ale zároveň zviazanosť. Cieľom bolo pretvoriť ho v modernej forme a zachytiť jeho jednotlivé fázy. Všetky modely boli vytvorené tavením. Tavením sa podarilo vytvoriť novú štruktúru materiálu, zmeniť jeho charakter a vytvoriť nové a zaujímavé formy. Pomocou taveného silikónu boli vytvorené čiary, ktoré sa najlepšie zachytávali na pórovité textilné materiály.

Ema Želinská predviedla kolekciu RAW, ktorá bola zameraná na redizajn starých pánskych sakových kompletov. Staré vyradené saka, vesty, nohavice priniesli množstvo inšpirácie a možnosti ako im dať nový život a pretvoriť ich pre súčasného nositeľa v nových nápaditých strihoch a formách. Kolekciu spoločenských šiat ktorá prezentuje prierez tvorby študentov viacerých ročníkov Anety Kuflíkovej, Ľudmily Kolenovej, Zuzany Kováčovej a ich odborného pedagóga MgArt. Soni Šťastnej Zajacovej, PhD. ktorá pracuje v línií ToBE s prebytkovými textíliami. Tieto prepája prostredníctvom nových technológií a udržateľného dizajnu.

Celou prehliadkou sprevádzali príjemné hudobné vystúpenia speváckeho dua UKITAS.

 

Podujatie organizovali:

GMAB

TNOS

TNUNI

ŠUP

 

Ďakujeme :

Old Herold

Gastro+Tn

Fotogaléria

57 fotografií