Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Trenčianska hudobná jeseň v Galérii M. A. Bazovského

Trenčianska hudobná jeseň v Galérii M. A. Bazovského

Koncertná sieň Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne po letnej prestávke opäť ožije hudbou. V nedeľu 11. októbra sa v priestoroch galérie začína Trenčianska hudobná jeseň 2009, teda podujatie, ktoré má v meste pod Matúšovým hradom dlhoročnú tradíciu. Tomuto ročníku dali organizátori podtitul – „Hudba spoza hraníc“.

Úvodným koncertom sa v nedeľu 11. októbra podvečer v priestoroch galérie predstaví sólista Opery Slovenského národného divadla v Bratislave Peter Mikuláš v klavírnom sprievode Jany Nagy-Juhasz. Od počiatku svojej umeleckej dráhy sa Peter Mikuláš (bas) vyznačuje nielen krásou a farebnosťou hlasového fondu, ale tiež muzikalitou, štýlovou všestrannosťou a sugestívnosťou javiskového výrazu vo vážnych úlohách i v komických kreáciách. Jana Nagy-Juhasz absolvovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Temešvári (Rumunsko) v triede Márie Bodóvej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Idy Černeckej a svoj talent rozvíjala aj na mnohých medzinárodných interpretačných kurzoch.

O týždeň neskôr, teda v nedeľu 18. októbra o 18.00 hodine sa v trenčianskej galérii Bazovského predstaví Trio Istropolis (klavír, violončelo a husle). Klavírne trio vzniklo v roku 1994. Úspešne sa zúčastnilo viacerých medzinárodných súťaží a získalo mnohé ocenenia. Účinkovalo na domácich i zahraničných pódiách a predstavilo sa aj na početných medzinárodných festivaloch. Uskutočnilo nahrávky pre Český, Poľský a Nemecký rozhlas a pre Slovenskú televíziu.

V prvý novembrový večer sa predstaví trenčianskemu publiku mladý talentovaný huslista Karol Daniš v klavírnom sprievode Ivety Sabovej. Odborná verejnosť považuje Karola Daniša za významný talent v hre na husliach. Mal iba 4 roky (narodený v roku 1993), keď si zamiloval tento náročný hudobný nástroj. Od roku 1999 je mimoriadnym žiakom Konzervatória v Bratislave. Aj keď je jeho umelecká kariéra vzhľadom na jeho vek krátka, môže sa pochváliť mnohými oceneniami. Iveta Sabová (1964) študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u prof. Paloviča. Od skončenia štúdia pôsobí na Konzervatóriu Bratislava a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Koncerty Trenčianskej hudobnej jesene 2009 budú okrem Galérie Miloša Alexandra Bazovského prebiehať aj v priestoroch Trenčianskeho múzea a evanjelického kostola. Podujatie každoročne organizuje Klub priateľov vážnej hudby v Trenčíne.