Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Tvorivá dielňa tradičnej ukrajinskej výšivky "OBERIG"

Tvorivá dielňa tradičnej ukrajinskej výšivky "OBERIG"
Tvorivá dielňa tradičnej ukrajinskej výšivky "OBERIG" Vás pozýva na workshop tradičného ukrajinského vyšívaného amuletu.
28.1.2023, 10:00 - 12:00, Trenčín, Galéria Miloša Alexandra Bazovského, Palackého 27
Творча майстерня традиційної української вишивки « ОБЕРІГ» запрошує на відкритий майстер-клас з виготовлення традиційного українського вишитого оберегу (нижче текст українською мовою)
28/01/2023, 10 -12:00, Trenčín, Galéria Miloša Alexandra Bazovského, Palackého 27
plagat
Program:
10:00 - 10:30 - sledovanie filmu „Čaro ukrajinskej výšivky“ (25-30 min.) - táto časť programu je prístupná pre verejnosť bez povinnosti e-mailového potvrdenia svojej účasti
10:30 - 12:00 - vyšívanie amuletu (60-90 min., všetok potrebný materiál bude k dispozícii), zároveň je možné ho následne dokončiť doma
- kapacita worshopu je max. 15 ľudí
- na workshopovú časť programu je nutná registrácia na adrese anettedudik@gmail.com, nahláste, prosím, či prídete aj s dieťaťom - program pre deti bude prebiehať paralelne s vyšívaním pod vedením galerijnej pedagogičky GMAB Moniky Drocárovej
Počas podujatia si budete môcť zakúpiť už hotové vyšívané amulety v rámoch ako darček pre seba a svojich blízkych, čím podporíte projekt OBERIG Embroidery.
Lektorka workshopu Anna Dudik (1985, Kyjev) spolu s mnohými inými ženami a ich deťmi prišla po vypuknutí vojny na Ukrajine so svojou mamou a dvoma deťmi do Bratislavy, kde vďaka podpore manželov Tomáša a Anny Bednárových už takmer rok žije a pracuje. Okrem toho, že sa dlhoročne venuje spevu vo folklórnom súbore Svitanok, (tak sa v roku 2004 zoznámila s Veronikou Marek Markovičovou v Edinburghu, kde vtedy so Svitankom vystupovala), ešte pred vypuknutím vojny sa stretávala so svojimi kamarátkami a spoločne sa venovali vyšívaniu. Po príchode do Bratislavy sa zoznámila s Danielou Krajčovou. Začali sa spoločne venovať workshopom vyšívania v rámci projektu Daniely Krajčovej Obrúsok/ Servetka (2022). Okrem toho vytvorila vlastný projekt OBERIG Embroidery. Venovať výťažok z predaja výšiviek na teplé funkčné oblečenie pre ukrajinských vojakov sa rozhodla po rozhovoroch s mnohými ukrajinskými ženami doma i na Slovensku, ktoré na otázku, čo by potrebovali a ako by im mohla pomôcť odpovedali, že by si priali, aby ich muž na fronte mal aspoň dobré teplé ponožky…
Vstupné:
Dobrovoľný príspevok (odporúča sa 5e) bude použitý na nákup zimného funkčného oblečenia pre ukrajinských vojakov
Workshop vznikol v spolupráci s Galériou M. A. Bazovského, Martinou Kedrovou z trenčianskej iniciatívy Prievozník / pomocníčky, ktorá sa venuje humanitárnej pomoci na Ukrajine a pre Ukrajincov na Slovensku a fotografkou a kurátorkou Veronikou Marek Markovičovou.
Tešíme sa na stretnutie s Vami!
Програма:
10:00 – 10:30 – показ фільму «Обереги в українській вишивці» (25-30 хв.) – ця частина програми відкрита для відвідування без обов’язкового підтвердження участі електронною поштою.
10:30 - 12:00 - вишивка оберега (60-90 хв., весь необхідний матеріал буде в наявності), також можливе виконання вдома.
Кількість учасників макс. 15 осіб
- необхідна реєстрація для майстер-класу в програмі anettedudik@gmail.com, будь ласка, повідомте нас, якщо ви приїдете з дитиною - дитяча програма проходитиме паралельно з вишиванням під керівництвом викладача галереї GMAB Моніки Дрокарової.
Під час заходу ви зможете придбати готові вишиті обереги в рамках на подарунок собі та своїм близьким, підтримавши тим самим проект «OBERIG для воїна ».
Майстер клас проводить Анна Дудік (1985, Київ), яка разом із багатьма іншими жінками та їхніми дітьми після початку війни в Україні приїхала з матір’ю та двома дітьми до Братислави за запрошенням подруги Вероніки Марковичової, де живе і працює вже майже рік завдяки підтримці родини Томаша та Анни Беднарових. До початку війни вона щотижня зустрічалась з подругами і разом в жіночому колі навчались вишивати під керівництвом майстрині Катерини Сороки. Після прибуття до Братислави вона зустріла Даніелу Крайчову. Вони почали працювати разом над майстер-класами з вишивки в рамках проекту Daniela Krajčová Obrúsok/ Серветка (2022). Крім того, створила власний проект «OBERIG для воїна». На виручені кошти від продажу вишивок вона вирішила купляти теплий функціональний одяг для українських бійців. Кожна українка, чоловік якої зараз на фронті, прагне зігріти свого героя любов’ю, увагою, теплим одягом ..
Вартість участі:
Добровільний внесок (від 5 євро) буде спрямовано на придбання функціонального одягу для українських воїнів.
Майстер клас створено у співпраці з M.A.Bazovského Gallery, Мартіною Кедровою з тренчинської ініціативи Prievozník / pomáhačky, яка займається гуманітарною допомогою в Україні та українцям у Словаччині, та фотографом і куратором Веронікою Марек Марковичовою.
Чекаємо на зустріч! 

Fotogaléria

13 fotografií