Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Vernisáž výstavy Miloš Alexander Bazovský v Uherskom Hradišti

Vernisáž výstavy Miloš Alexander Bazovský v Uherskom Hradišti

Po tridsiatich ôsmych rokoch sa diela Miloša Alexandra Bazovského vracajú opäť do priestorov Galérie Slováckeho múzea v Uherskom Hradišti. Pri príležitosti 115. výročia narodenia tejto významnej osobnosti slovenskej výtvarnej moderny pripravila Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne (v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja) a Slovácke múzeum v Uherskom Hradišti reprezentatívnu výstavu najlepších Bazovského diel zo zbierkového fondu trenčianskej galérie.
Obe kultúrne inštitúcie z oboch strán štátnej hranice veľmi úzko spolupracovali už v minulosti. Dôkazom je aj výstava zátiší Miloša Alexandra Bazovského, ktorá bola na pôde Galérie Slováckeho múzea v Uherskom Hradišti prezentovaná ešte v roku 1977. Teraz s odstupom takmer štyroch desaťročí sa Bazovského diela vracajú do Uherského Hradišťa opäť. "Je pre mňa naozaj veľkým potešením, že po tak dlhej dobe si môžeme Bazovského - v roku jeho stopätnásteho výročia narodenia opäť pripomenúť," povedala na slávnostnej vernisáži Marie Martykánová z Galérie Slováckeho múzea.
Koncepciu výstavy, na ktorej je vystavených dovedna stojedenásť diel pripravila Danica Lovišková, dlhoročná riaditeľka Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Podľa kurátorky výstavy je Bazovský vnímaný ako bytostný kolorista, ktorý z rázovitej slovenskej krajiny vybral zemité farebné tóny, z ktorých poskladal akýsi výrazový znak Slovenska.
Obísť nemožno ani významnú časť Bazovského tvorby, a tou je kresba. „Bazovský veľmi dobre poznal Slovensko, neustále cestoval o čom svedčia aj jeho kresby, kde v majstrovskej linke zachytáva podstatu krajiny," pripomenula kurátorka výstavy. O priazeň návštevníkov Galérie Slováckeho múzea sa uchádzajú aj Bazovského typické zátišia, ktoré sú podľa kurátorky Danici Loviškovej „oslobodené" od nepodstatností a vyzdvihujúce pravú podstatu vecí. "Dúfam, že aj návštevníkov tu v Uherskom Hradišti diela Bazovského oslovia minimálne tak, ako mňa po dlhé roky strávené v trenčianskej galérii neustále oslovovali a prekvapovali," zaželala na záver kurátorka Danica Lovišková.
Výstava "Miloš Alexander Bazovský 1898-1968" bude v Galérii Slováckeho múzea nainštalovaná do 14. septembra. Potom sa diela vrátia na svoje pôvodné miesto v trenčianskej galérii.

Fotogaléria

24 fotografií