V Galérii M. A. Bazovského spomínali na fotografa Jána Halašu
Počas minulého týždňa si v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) pripomenuli 35. výročie úmrtia nestora slovenskej amatérskej fotografie Jána Halašu spolu s fotografmi zo skupiny Méta. Pietna spomienka na Jána Halašu sa uskutočnila pri pamätnej tabuli, ktorá sa nachádza na budove piaristického kláštora na Mierovom námestí v Trenčíne, kde v lekárni kláštora piaristov pôsobil Ján Halaša v rokoch 1921-1956.
"Som veľmi rada, že Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne sa stala súčasťou pietneho aktu, ktorým sme si pripomenuli výročie úmrtia významného slovenského fotografa Jána Halašu. Fotografi zo skupiny Méta ma oslovili na spoluprácu a ja som neváhala ani chvíľku. Fotografia je mojou srdcovou záležitosťou. Je dôležité, aby sme si pripomínali ľudí, akým bol Ján Halaša. Okrem toho, že bol lekárnik a vášnivý turista, venoval sa aj fotografii. Vytvoril pozoruhodné fotografické dielo a Galéria M. A. Bazovského vlastní 113 jeho fotografií,“ uviedla Barbora Varga Petríková, ktorá je poverená riadením galérie.
Ján Halaša bol lekárnikom, umeleckým fotografom a publicistom. Od roku 1922 sa stal spolumajiteľom lekárne K sv. Duchu v Trenčíne, kde po znárodnení v roku 1945 pracoval ako lekárnik. V roku 1972 sa stal fotografom Trenčianskeho múzea. Bol priekopníkom slovenskej turistiky a vysokohorského športu. Odbornou fotografickou verejnosťou je hodnotený ako nestor slovenskej amatérskej fotografie. Jeho fotografie zachytávajú život v regióne Trenčín a jeho okolí z etnografického pohľadu. Najviac jeho fotonegatívov vlastní Trenčianske múzeum v Trenčíne. Je tiež autorom viacerých turistických sprievodcov, publikácií a vlastivedných článkov. Bol takisto redaktorom humoristicko-satirického časopisu Kocúr, ktorý vydával spolu so svojím bratom Pavlom. Nestor slovenskej amatérskej fotografie Ján Halaša je pochovaný na evanjelickom cintoríne v Trenčíne.