Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Helena Zmatlíková

Helena Zmatlíková

Termín: od 10.6.2016, 17:00 do 4.9.2016, 17:00 denne okrem pondelka

Názov výstavy:  Helena Zmatlíková / knižná ilustrácia

Miesto konania: Trenčín, Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Kurátor: Marie Martykánová, Monika Drocárová

Termín trvania výstavy: 10. 6. 2016, 17:00 hod. – 4. 9. 2016, 17:00 hod.

Zmatlikova pozvanka

Výstava Heleny Zmatlíkovej je pripravená v spolupráci s Vydavateľstvom Artur a  Slováckým múzeom v Uherskom Hradišti. Vďaka kurátorke výstavy Marii Martykánovej sa podarilo prezentovať originálne diela aj u nás v galérií. Je to jediná zástavka výstavy na Slovensku.

Ide o súbor diel, ktorý zachytáva prierez tvorby autorky od najstarších kresieb až po ilustrácie posledných rokov jej života. Doplnené sú  ukážkami knižiek v slovenskom i českom jazyku.

Originály ilustrácií na výstavu zapožičal Ivan Zmatlík, syn Heleny Zmatlíkovej, ktorý je nositeľom autorských práv a majiteľom vydavateľstva Artur v Prahe.

Helena Zmatlíková bola významná česká maliarka a ilustrátorka, ktorej kresby a knihy  poznáme aj u nás na Slovensku. Ilustrovala približne 250 knižiek, hlavne pre deti.  Jej neopakovateľnú čistú kresbu, plnú jasných veselých farieb, poznajú deti vďaka prekladom kníh takmer na celom svete.

Helena Zmatlíková už od detstva milovala maľovanie. V škole si celé hodiny kreslila pod lavicou. Okrem kreslenia mala rada literatúru, film, divadlo i šport, rada lyžovala, plávala a cestovala. Študovala  na súkromnej Ukrajinskej akadémii Grigorije Musatova, neskôr na Rotterovej škole kresby a propagačnej grafiky a svoje štúdiá dokončila na škole voľnej a užitej grafiky, knižného a reklamného umenia Officna Pragensis v roku 1942.

Počas štúdia si privyrábala ako môdna kresliarka. Na začiatku tvorby sa venovala kreslenému komixu, módnym návrhom, plagátom ale nakoniec zvíťazila ilustrácia. Jej prvé knihy boli pre dospelých. Potom sa už venovala prevažne ilustrácii pre deti. Ilustrovala leporelá a knižky pre najmenšie deti, rozprávkové knihy a knihy  pre väčšie deti. Pracovala aj na animovaných filmoch.

Tvorila pre mnohé vydavateľstvá. Počas vojny pracovala vo výtvarnom ateliéri Melantrich, potom bola na voľnej nohe, neskôr sa stala kmeňovou ilustrátorkou Albatrosu. Získala množstvo ocenení v Čechách i v zahraničí. Dodnes sa knihy s jej ilustráciami stále vydávajú.

Medzi najznámejšie knižky patria napr. Paleček Františka Hrubína, Děti z Billerbynu  od Astrid Lindgrenovej, Honzíkova cesta od Bohumila Říhy,  Aškenazyho Putování za švestkovou vůní, Collodiho Pinocchiova dobrodružství, Malý princ od Saint-Exupéryho, O jablonce a Martínkova čítanka Eduarda Petišky, Z deníku kocoura Modroočka Josefa Koláře, či rôzne knihy rozprávok...

Helena Zmatlíková milovala svoju prácu a tvorila do posledných okamihov života. Zomrela 4. 4. 2005 po dlhej chorobe, ale jej jedinečné kresby nás budú stále očarovať a tešiť.

Miesto konania

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Zabezpečuje

Mgr. Marie Martykánová

Organizátor

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Fotogaléria

30 fotografií