Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Igor Piačka: V polčase

Igor Piačka: V polčase

Termín: od 7.9.2012, 17:00 do 14.10.2012, 17:00 denne okrem pondelka

Maliar, grafik a ilustrátor Igor Piačka, ktorý v tomto roku oslávi okrúhle životné jubileum (nar. 1962), patrí k výrazným predstaviteľom súčasnej výtvarnej scény na Slovensku.
Jeho tvorba v sebe nesie neopakovateľnú jedinečnosť výtvarného prejavu, sústredeného primárne na figurálnu tvorbu a predovšetkým akt. S figurálnymi motívmi sa často prelínajú i motívy zvieracie, ako súčasť veľkej apokalypsy sveta. Pre Piačkovu tvorbu je charakteristická predovšetkým odvážna expresia a dramatická vypätosť jeho vášnivých figurálnych kompozícií, ako akási paralela súčasného, zrýchleného a divo pulzujúceho tepu života.
Návštevníci Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne budú mat po prvýkrát možnosť vidieť rozsiahle dielo umelca, žiaka prestížnej grafickej školy Albína Brunovského, ktorý schopnosť dokonale ovládať remeslo prejavil predovšetkým vo svojej grafickej tvorbe v technikách suchá ihla, lept, či mezzotinta.
V jeho komorných i rozmerných grafických listoch, hrajú významnú úlohu tajomné a sugestívne ponory do ľudského vnútra, v maľbách naopak koncentruje svoje figúry do vášnivých, často eroticky vyzývavých podôb.
Popri maľbe, grafike, ex libris, sa umelec predstaví aj ilustrátorskou a známkovou tvorbou. Je autorom viac ako 20. poštových známok a ilustrátorom 40. knižných titulov.
Igor Piačka je za svoju tvorbu často oceňovaný nielen doma, ale predovšetkým v zahraničí. Získal Ocenenie za najkrajšiu knihu Československa (1986), Cenu Matice slovenskej (1990), Cenu Martina Benku (1993), 1. cenu Best in Category – Painting – Výstava umeleckých miniatúr v Toronte (Kanada, 1997), Cenu sponzorov v Sappore (Japonsko, 2000), Ocenenie na Svetovej výstave Expo 2005 v Aichi (Japonsko) a i.
V tomto roku získal Cenu ministerstva kultúry SR za ilustrácie poslednej, ôsmej časti príbehov Tisíc a jedna noc, ktorú vydalo Vydavatelstvo Ikar v roku 2011.
Igor Piačka sa zúčastnil množstva kolektívnych výstav na Slovensku i vo svete a tiež viac ako 80 krát samostatne vystavoval. Od roku 1996 je členom Združenia grafikov G bod, Spolku grafikov, Sdružení Hollar v Českej republike.
Jeho tvorba je predmetom záujmu zberateľov doma i za hranicami a je súčasťou zbierok slovenských i zahraničných štátnych i súkromných galérií. Od roku 1988 žije a tvorí v Pezinku.

Miesto konania

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Zabezpečuje

PaedDr. Ela Porubänová

Organizátor

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Fotogaléria

28 fotografií