Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Ivona Žirková: od detailu .... k ilúzii

Ivona Žirková: od detailu .... k ilúzii

Termín: od 29.4.2016, 17:00 do 5.6.2016, 17:00 denne okrem pondelka

Ivona Žirková ( nar. 1978, žije a tvorí  v Martine) je príslušníčkou mladej generácie umelcov vstupujúcich do kontextu súčasného výtvarného umenia po roku 2000, v období, kedy maľba opätovne získala a dodnes si udržuje významné postavenie. Spomedzi rovesníkov sa vymedzuje osobitým autorským programom, na našej výtvarnej scéne ojedinelým.

Vystavovať začala už počas štúdií na VŠVU v Bratislave. Od roku 2002 svoju tvorbu predstavila na dvanástich samostatných výstavách na Slovensku i v zahraničí, ktoré jej priniesli rešpekt a uznanie na súčasnej umeleckej scéne.

Za svoje maľby získala niekoľko ocenení  ( Cena rektora VŠVU, 2003 a Cena nadácie VÚB za 2. miesto v prvom roku súťaže MAĽBA, 2006 ). Zároveň sa stala niekoľkonásobnou finalistkou nasledujúcich ročníkov tejto súťaže, určenej  pre mladých výtvarníkov do 35. rokov.

Výstava ...od detailu...k ilúzii v názve pomenováva  charakteristiku maliarskeho smerovania Ivony  Žirkovej, ktorá je bez  zásadných vybočení aktuálna dodnes.

Už počas štúdia v Ateliéri voľnej tvorby u prof. Daniela Fischera  na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ( 1997 – 2003 ) sa vyprofilovala ako autorka, ktorá vo svojich dielach  dôsledne vychádza z fotorealistickej a hyperrealistickej maľby, v ktorej prepája  konceptuálne prvky so štrukturálnymi abstrahujúcimi postupmi. Vo svojej tvorbe sa zaoberá niekoľkými témami, ktoré rokmi variuje. Najmä téme vody sa venuje dlhodobo, už od študentských čias. Skúma  jej svetelné a pohybové vlastnosti raz v kontakte s prírodnou, inokedy  figurálnou tematikou. Vychádza z mnohonásobne, do veľkoformátových plátien zväčšených detailov, priam mikroskopických záznamov flóry (listov, tráv, okvetných lístkov...), fauny, alebo atmosferických javov. Zaujíma ju výrazové pôsobenie  z rôznych uhlov zobrazovaných  portrétov,  autoportrétov. Tiež aktov  ponorených do vody, či zahalených do priesvitných textílií a iných priehľadných materiálov. Dosahuje tak iluzívne a abstrahujúce presahy, v ktorých nájdeme presvedčivé odkazy aj na výtvarné smery minimalizmu a informelu ( ilúzia prázdneho maliarskeho plátna natiahnutého na obraze  - „Plátno na plátne“, olej, 2010, „Pred začatím“, olej, 2010 ) .

Jedinečnosť a originalita Žirkovej veľkoformátových malieb tkvie v ich premyslenej  iluzívnej mystifikácii reality  a dokonale prepracovanom postupe výtvarného zobrazovania.

Výsledkom náročných  maliarskych a myšlienkových procesov sú tak prekvapivé odhalenia, vnášajúce do Žirkovej malieb nadhľad a často vtipnú pointu.                         

Ela Porubänová

                                                

pozvanka_zirkova

 

 

Miesto konania

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Zabezpečuje

Elena Porubänová

Organizátor

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Fotogaléria

39 fotografií