Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Ján Ťapák: Upojenie

Ján Ťapák: Upojenie

Termín: od 7.9.2012, 17:00 do 14.10.2012, 17:00 denne okrem pondelka

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne sa vo svojej výstavnej dramaturgii systematicky venuje slovenskej sochárskej tvorbe. V rámci tejto svojej orientácie pripravila pri príležitosti významného životného jubilea autorskú profilovú prezentáciu akademického sochára Jána Ťapáka (ročník 1962). Ján Ťapák patrí k výrazným a vyhraneným predstaviteľom súčasného slovenského sochárstva. Názov výstavy UPOJENIE, odvodený z názvu jednej z jeho sôch, priliehavo vyjadruje základný rozmer jeho tvorby – hľadať súvislosti medzi minulým, súčasným a budúcim, nekĺzať po povrchu, ale vnoriť sa do podstaty námetu. A aj jeho najnovšie bronzové sochy sú budované v zmysle tejto myšlienky – sú vrstvené z plátov a až ich spojením – zvarom, raz priznaným, inokedy citlivo vycizelovaným, sa zhmotňuje autorova vízia sveta.
Výstava približuje sochárovu tvorbu z obdobia rokov 2006 – 2012.
Zaznamenáva jednotlivé tematické okruhy ako aj výrazové premeny – od kompaktných abstraktných a figurálnych kompozícií cez animálne motívy až po dynamických a impozantných samurajov. Pre autora je charakteristickým materiálom bronz, do ktorého vnáša svoje predstavy a svojský pohľad na svet okolo nás ale i v nás. Jedinečná, do skratiek sústredená a nezameniteľná tvarová výstavba, svojská autorská štylizácia, citlivá definícia objemov a povrchov, to sú základné momenty sochárovej originálnej tvorby.
Ján Ťapák sa narodil 27. decembra 1962 v Bratislave. V rokoch 1978-1982 študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, odbor rezbárstvo u prof. L. Korkoša a J. Šicka a v rokoch 1983-1989 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (odbor sochárstvo u prof. L. Snopeka a J. Kulicha). Od roku 1990 realizoval celý rad samostatných výstav (Bratislava, Nové Zámky, Dolný Kubín, Košice, Prešov, Levoča, Poprad, Linz – Rakúsko, Kolín nad Rýnom – Nemecko, Budapešt – Madarsko) a zúčastnil sa mnohých kolektívnych výstav doma i v zahraničí (Bratislava, Trenčín, Martin, Vieden, Linz a St. Pölten Rakúsko, Senica). Absolvoval aj niekoľko sympózií (Bojnice, Poprad, Schwarzenberg a Neusiedl am See - Rakúsko, Heidmühle - Nemecko a Brescia - Taliansko) a vytvoril viaceré pozoruhodné diela do architektúry (Bratislava, Vysoké Tatry, Košice, Liptovské Sliače, Hannover – Nemecko, Nairoby – Kena).

Miesto konania

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Zabezpečuje

Mgr. Monika Drocárová

Organizátor

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Fotogaléria

35 fotografií