Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

July Haluzová: V KVETINOVOM ODTIENI

July Haluzová: V KVETINOVOM ODTIENI

Termín: od 8.3.2018, 17:00 do 29.4.2018, 17:00

„Kvet sa neotvára kliešťami, ale slnečným svetlom!“ Andrej Dermek

Julie Haluzová je mladou autorkou venujúcou sa predovšetkým maliarskemu médiu. Pochádza z Uherského Hradišťa na Morave, odkiaľ pramení i jej úprimnosť a srdečnosť. Počas štúdií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave prešla od módneho návrhárstva cez sochu až k maľbe pod vedením Daniela Fischera. Do povedomia verejnosti sa dostala vytvorením najdrahšie predaného obrazu na Slovensku „Sedem žltých tulipánov“, ktorý visí vo foajé hotela Kempinski na Štrbskom plese.

Jej tvorba je podmanivá a vábivá, plná elánu a pozitívnej energie, hýrivých farieb, ľahkosti a nenútenosti, ale i iskrivého vtipu v kolážovo vykonštruovaných absurdných situáciách. V obrazoch sa odzrkadľuje jej cit pre uchopenie farby i hmoty, pre detail, ale i pre experiment. Maľuje s radosťou a pre radosť, prostredníctvom maľby sa oslobodzuje od problémov a trápení. Nezaťažuje sa náročnými témami ako mnoho jej rovesníkov, práve naopak, pri pohľade na jej obrazy nás zaplní pocit nekonečnej dobrej nálady a uvoľnenia.

Väčšinou pracuje v cykloch – podľa štýlu či námetu. Na svojich plátnach strieda i kombinuje expresívnu vášnivú paletu farieb často v podaní žiarivých kytíc a zakvitnutých lúk s vtipnými, do detailov prepracovanými miniatúrami – zobrazeniami zvierat, ľudí či drobných objektov zväčša na neutrálnom monochrómnom pozadí. Často využíva ako podklad jej malieb zlatú farbu – symbol slnka, svetla, vznešenosti, pravdy, nesmrteľnosti, navrátenia energie, optimizmu, farby stimulujúcej tvorivosť, napĺňajúcej život šťastím. Kombinuje teplé odtiene so studenými, dráždivé s romantickými. Z formátov si – možno čisto intuitívne - vyberá väčšinou štvorec či kruh – symboly vyváženosti, bezpečia a kolobehu. Jej maľby v sebe nesú princípy čínskej filozofie jin a jang - dve navzájom opačné a doplňujúce sa veličiny, kde jedna nemôže existovať bez druhej, sú v neustálom pohybe a navzájom sa dopĺňajú a harmonizujú.

Kvety sa na jej obrazoch objavujú takmer neustále, či ako dominantný motív alebo ako dotvorenie kompozície. Kvety ako symbol života, ženskosti, intimity, emócie, nežnosti, romantického naladenia či zmyslovosti sú alfou a omegou jej tvorby i jej osobnosti.

Na aktuálnej výstave v Galérii M. A. Bazovského prezentuje svoju poslednú sériu s názvom „Esencia farieb“, ktorá je čarovnou explóziou farebných, impresionisticky až abstraktne vyznievajúcich škvŕn – žiarivých kvetinových kompozícií v rôznych variáciách tvarov. Napriek razantnej expresii použitých techník fŕkania farieb a dynamického nanášania akrylových pást na neutrálne, takmer surové ražné plátno, niekedy so zlatými odleskami, je z obrazov cítiť harmónia, teplo, vône, zvuky nenarušenej panenskej prírody. Pri tejto sérii sa autorka úplne poddáva jej vlastnej intuícii. Maľuje abstrahovane, minimalisticky, no predsa s cítenou energiou a oduševnením. Esencia farieb je jej meditácia, relax, odosobnenie sa od problémov a sveta, v ktorom žijeme. Je to paralelný svet plný farieb a bezpodmienečnej radosti zo života.

Radka Nedomová

July Haluzová sa narodila 14. júla 1981 v Uherskom Hradišti, ČR. V rokoch 1995 – 1999 študovala na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Uherskom Hradišti, v rokoch 1999 – 2000 na Vyššej škole odevného návrhárstva v Prahe a v rokoch 2000 – 2006 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (socha a objekt, prof. Ján Hoffstädter, maľba a iné médiá, prof. Ivan Csudai). V roku 2003 absolvovala Summer Art School v srbskej Subotici a v roku 2005 sa zúčastnila na rezidenčnom pobyte v Museum Quartier vo Viedni. Žije v Bratislava a tvorí predovšetkým v oblasti maľby, ilustrácie a sporadicky i komorného sochárskeho objektu. Má za sebou mnohé výstave na Slovensku i v zahraničí. Jej diela sa nachádzajú v zbierkach mnohých inštitúcií i súkromných zberateľov a nájdeme ich i vo verejných priestoroch a interiéroch.

autorská koncepciaMgr. Radka Nedomová

pozvanka_july

Nový vizuál sprievodných materiálov GMAB vznikol vďaka finančnej podpore Fondu na podporu. 

fpu

Miesto konania

Galéria M.A. Bazovského v Trenčíne

Organizátor

Galéria M.A. Bazovského v Trenčíne