Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Lucia Tallová – HORY MEDZI NAMI

Termín: od 7.10.2021 do 27.11.2021

HORY MEDZI NAMI

LUCIA TALLOVÁ

 

Termín: od 7.10.2021, 17:00 do 27.11.2021, 17:00 

 

Stretnutie a rozhovory s autorkou  Luciou Tallovou na výstave

vo štvrtok 7. októbra 2021 čase od  14.00 – do 19.00 hod

 

 

 

Autorský výstavný projekt s názvom “Hory medzi nami”, pozostáva z monumentálnej priestorovej inštalácie, vytvorenej špeciálne pre priestor Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, z veľkoformátových malieb, objektov a koláží.

Projekt je pokračovaním výstavy a rovnomennej série diel “Mountains Between Us”, prezentovanej na jar tohto roku v parížskej galérii Galerie Paris Beijing (20. 03. - 19. 06. 2021).

 

Súčasná post-pandemická doba, zvláštny medzičas, v ktorom sa nachádzame, odhaľuje nielen sociálnu a ekologickú krízu, ale aj premeny vzťahu medzi jednotlivcom a spoločnosťou. Výstava “Hory medzi nami” reflektuje prežívanie izolácie, samoty, smútku, vytrácanie kontaktu s reálnym  svetom. Sme ostrovy samé pre seba. Medzi osamotenými ľuďmi vyrástli hory.

 

Ústredným prvkom výstavy je site-specific inštalácia “Hory medzi nami”. Všetky tri priechodné výstavné miestnosti radikálne pretína dlhá línia - dlhý regál.

Drevená konštrukcia, ktorá výstavu prepája a rozdeľuje zároveň, vytvára vrstvy, priehľady a vymedzuje pohyb v priestore. Táto intervencia predstavuje zátarasu, zakliesnenú “nezdolnú horu” medzi vnútorným a vonkajším svetom, medzi súkromným a verejným.

Inštalácia vytvára v galerijnom priestore špecifickú atmosféru. Divák vstupuje do enviromentu a zmenou perspektívy sa mení aj jeho pohľad od celého výjavu k detailu.

Dôsledne vystavaná kompozícia, jednotlivé diela, fragmenty inštalácie, vstupy do architektúry prezrádzajú rovnocenný vzťah medzi detailom a celkom.

 

Počas pandémie čas spomalil, zamrzol a nastalo ticho s neistým tušením budúcnosti.  Monumentálne čiernobiele obrazy zo série “Clouds” (2019 - 2021) stvárňujú zastavenú sekvenciu búrky. Priestor, v ktorom cítiť silu prírodného javu, prevyšujúceho človeka. Priestor, kde koexistuje prázdno a plnosť zároveň. Atmosférické maľby zhmotňujú pocit napätia a ticha pred búrkou alebo práve naopak, ticho po veľkej apokalyptickej búrke, ktorá zničila krajinu.

Kurátorka a teoretička umenia Lucia Miklošková o maľbách “Clouds” píše: “Témou týchto obrazov v pohybe je čas. Jeho príbeh nie je rozprávaný z perspektívy človeka, ale mocnejších živlov. A práve toto, kontrast medzi nepamäťou a spomienkou, konečnosťou a trvaním, nás ohromuje. Ohromuje, no nezraňuje, pretože neprináša tragické svedectvo o smrti. Naopak, Lucia Tallová mu dáva akýsi pokojný meditatívny rozmer. Diela nehovoria o zániku (o smrti), ale o trvaní.”

 

Nové diela zo série “Hory medzi nami” sú inšpirované medziľudskými vzťahmi, ich prepojením s minulosťou a prostredím, v ktorom sa odohrávajú.

Hlavnou charakteristikou tvorby autorky je uchovávanie a vytrácanie spomienok a ich premena či manipulácia v kontexte času. Vytváranie Objet trouvé objektov, koláží a asambláží, opakovanie prvkov, preskupovanie predmetov v priestore, odkazuje k archívu a k neustálemu hľadaniu a zbieraniu starých fotografií, kníh, rôznych bizarných objektov a nábytkov. Tie sa stávajú pracovným materiálom, z ktorých vznikajú nové príbehy, kombinujúce realitu a fikciu.

 

 

 

Lucia Tallová (*1985) je na slovenskej scéne dobre etablovaná autorka mladej generácie, absolventka Vysokej školy výtvarných umení, ateliéru Ivana Csudaia, držiteľka niekoľkých významných ocenení (2019 -  J. P. Morgan Selection - Paris Photo, 2016 – Cena Nadácie Tatra Banky za umenie, 2013 - VÚB Maľba roka, 2010 - Strabag Artaward International). Svoju tvorbu pravidelne prezentuje na výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Absolvovala viaceré umelecké rezidencie, napríklad v Cité internationale des arts (2020, Paríž), Artist in Residence Karla Osorio Gallery (2019, Brazília), alebo Headlands Center for the Arts (2018, Sausalito, Kalifornia.)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Fotogaléria

18 fotografií