Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Výtvarní umelci trenčianskeho regiónu v Považskej Bystrici

Výtvarní umelci trenčianskeho regiónu v Považskej Bystrici

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne v spolupráci s Považským osvetovým strediskom a Základnou umeleckou školou Imra Weinera Kráľa pripravili prezentáciu výtvarníkov trenčianskeho regiónu narodených od roku 1920 do roku 1950.

Výtvarní umelci trenčianskeho regiónu II.V utorok 6. októbra sa považskobystrickí priaznivci výtvarného umenia stretli v priestoroch galérie Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa už po siedmykrát. Ako uviedla riaditeľka Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici Daniela Čižmárová v tejto peknej tradícii chcú pokračovať aj naďalej.

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne predstavila svoje zbierky na pôde považskobystrickej ZUŠ po prvýkrát v roku 2003. Odvtedy sa priatelia výtvarného umenia, ale aj žiaci výtvarného odboru stretávajú pravidelne na jeseň pri podobných príležitostiach. V minulosti mali Považskobystričania možnosť prezrieť si krajinomaľbu, grafiku, tvorbu Skupiny Mikuláša Galandu, v minulom roku to bola prvá časť výberu diel trenčianskych výtvarníkov zo zbierok galérie a v tomto roku sa do výstavnej siene miestnej ZUŠ dostala druhá časť výberu diel významných trenčianskych výtvarníkov. Vo výbere jedenástich autorov nechýbajú také mená ako Svetozár Abel, Anton Štubňa, Rudolf Moško, Peter Lehocký, Ilja Holešovský alebo Ladislav Moško.

„Výstava je v poradí už druhou akciou v projekte mapovania histórie výtvarného umenia v Trenčíne a nadväzuje na minuloročnú výstavu, ktorá bola venovaná umelcom trenčianskeho regiónu narodeným od konca 19. storočia do roku 1920,“ uviedla na slávnostnej vernisáži výstavy jej kurátorka Alena Hejlová. Podľa jej slov je cieľom projektu chronologicky nadviazať na generačne mladších umelcov, vekovo ohraničených dátumom narodenia po roku 1920 a pred rokom 1950 a priblížiť život a dielo osobností zaoberajúcich sa výtvarným umením. „Poukázať na ich individualitu, myšlienkové a výrazové špecifiká, ale aj príbuznosti, spoločné vývinové momenty, ktoré možno pochopiť len v kontexte vývoja umenia celoslovenského i európskeho,“ doplnila A. Hejlová. Výstava je prístupná vo výstavnej sieni Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici do 27. októbra 2009.

Fotogaléria

13 fotografií