Peter Župník - ANIMA
Termín: od 4.10.2018, 17:00 do 25.11.2018, 17:00
PETER ŽUPNÍK - A N I M A
Termín: od 4.10.2018, 17:00 do 25.11.2018, 17:00
Po úspešných autorských výstavách niektorých členov zoskupenia Slovenská nová vlna v nedávnej minulosti - Vasila Stanka, Ruda Prekopa, Kamila Vargu v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, v tomto roku sa v jej výstavných priestoroch predstaví ďalší z členov, fotograf Peter Župník.
Rozsiahly samostatný autorský projekt A N I M A v Trenčíne vôbec po prvýkrát predstaví Župníkove fotografie s animálnou témou naprieč jeho viac ako tridsaťročnou tvorivou umeleckou cestou.
Viac ako 50 fotografií s autorovými jemnými domaľbami (každá z fotografií je tak vlastne originálom) je pomerne komplexným pohľadom na magický a poetický fotografický svet umelca, ktorého mnohoraké podoby a fantazijné odhalenia v ríši zvierat fascinujú od študentských čias, naprieč desaťročiami dodnes.
Výstava popri mnohých pôvodných solitéroch a niekoľkých digitálnych snímkach predstaví štyri analógové (ručne vyvolávané) veľkoformátové fotografie (s rozmermi 110 x 170 cm) z osemdesiatych rokov. Ďalej fotografie tlačené po deväť na dvoch veľkých drevených doskách s motívom mačky a havrana. Je to nová originálna autorská Župníkova prezentácia, ktorú začal v poslednom období vo svojej tvorbe používať.
Celá kolekcia vznikla ako výsledok dôkladného hľadania a výberu autora z obrovského množstva archívnych fotografií, ktoré počas svojej desaťročia trvajúcej fotografickej cesty nasnímal.
Výstava prezentuje fotografie od 80-tych rokov po súčasnosť. Každá z fotografií animálnej témy, podobne ako ostatné Župníkove projekty, len nanovo potvrdzuje, akou variabilnou vizuálnou schopnosťou vidieť svet okolo nás umelec disponuje.
Správnymi technikami fotografovania, neostrosťou snímkov, zdôraznením vybraných detailov a osobitými domaľbami sa na jeho fotografiách objavujú reálne i virtuálne, živé i neživé tvory, raz ako symboly citového vzťahu, radosti, starostlivosti a nehy, inokedy ako metafory temna, tmy a neurčitých obáv a neistoty. To všetko spolu so Župníkovou intuíciou robí jeho fotografie jedinečné, mystické a tajomne magické.
Peter Župník sa narodil 14.8.1961 v Levoči. V rokoch 1976-1980 študoval na Oddelení úžitkovej fotografie na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Košiciach. V rokoch 1981-1986 absolvoval štúdium na Katedre umeleckej fotografie na FAMU v Prahe u profesora Šmoka. Je členom umeleckej skupiny Most, združenia Pražský dům fotografie a členom známeho fotografického zoskupenia Slovenská nová vlna. V roku 1995 sa presťahoval do Paríža, kde žije a tvorí doteraz. Posledné roky trávi čoraz viac voľného i pracovného času medzi Francúzskom, Českom a Slovenskom.
Po prvotných pokusoch v oblasti fotografickej reportáže začal ako jeden z prvých československých fotografov vstupovať do fotografie nenápadným maliarskym zásahom, ktorým ju obsahovo aj vizuálne posunul za hranicu skutočnosti. Aj keď fotografickú tvorbu Petra Župníka charakterizujú záznamy reality, stvárňuje ju s obrovskou fantáziou, imagináciou, poetičnosťou a zmyslom pre surreálno.
O Župníkovom diele bolo vydaných niekoľko katalógov, množstvo odborných článkov aj rozhovorov. Je autorom viacerých fotografických i obrazových publikácií. Jeho tvorba bola invenčným spôsobom spracovaná vo filmoch Mareka Šulíka: Cesta (2013) a Martina Štrbu: Vlna vs. breh (2014). Výtvarne spolupracoval so Stredoeurópskym fórom v Bratislave, Projektom 500 i na publikácii Slovenské hrady objektívom. Známa je jeho fotografická spolupráca na mapovaní historických pamiatok i architektúry v českej Litomyšli a predovšetkým v Levoči, kde nadčasovým umeleckým fotografickým stvárnením zaznamenal krásu majstrovského gotického oltára Majstra Pavla.
Peter Župník svoje diela, ktoré sa nachádzajú v zbierkach renomovaných domácich a zahraničných galérií, predstavil na mnohých samostatných autorských aj kolektívnych výstavách na Slovensku, v Česku, Francúzsku a Holandsku. Stali sa súčasťou stálych zbierok Európskeho domu fotografie v Paríži, nájdeme ich v centre Georges Pompidou, Elyzejskom múzeu v Lausanne, The Museum of Fine Arts v Houstone v USA, UMPRUM v Prahe, SNG v Bratislave, tiež v ďalších medzinárodných kultúrnych inštitúciách a v súkromných zbierkach na Slovensku, v Čechách, Európe, tiež USA a Japonsku.
autorská koncepcia: PaedDr. Elena Porubänová