Dicovci na Trenčianskom hrade
Jarmila Dicová Ondrejková
Niko Dic
Spolu v živote i v umení
10.6. 2022 – 4.9. 2022
Trenčiansky hrad
vernisáž : piatok 10. júna 2022 o 17,00
vo výstavných priestoroch
na Trenčianskom hrade v budove kasárne na prízemí
kurátorka výstavy: Ela Porubänová
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne pripravila spolu s Trenčianskym múzeom počas letných mesiacov výstavu dvom známym umelcom dlhodobo pôsobiacim a prezentujúcim svoju maliarsku aj ilustrátorskú tvorbu predovšetkým v Trenčianskom regióne.
Výstava predstavuje výber z tvorby manželov, ktorí popri Bratislave pôsobia aj v Brunovciach pri Trenčíne, kde v roku 2013 vybudovali a otvorili pozoruhodnú vlastnú galériu. Obaja umelci sa kultúrnej verejnosti prezentujú dlhoročnou umeleckou aj výstavnou činnosťou. Počas svojej desaťročia trvajúcej výtvarnej aktivity vytvorili mnoho umeleckých diel - malieb, tapisérií, grafík, ilustrácií, ale známi sú aj svojou monumentálnou tvorbou pre architektúru po celom Slovensku – keramickými realizáciami na vonkajších stenách budov. Výstava pri príležitosti ich nedávnych životných jubileí na Trenčianskom hrade predstavuje nemenej významnú komornú maliarsku a ilustrátorskú tvorbu umelcov. Svoju dlhoročnú celoživotnú tvorbu prezentujú aj v dvoch rozsiahlych monografických publikáciách, ktoré autori nedávno vydali.
Akademický maliar Niko Dic (nar. 1931, Jarabina, okres Stará Ľubovňa) je maliarom, ktorého významnú časť tvorby predstavujú najmä historické výjavy našich slovenských dejín v monumentálnom stvárnení. Oslovuje ho naša história, príchod Slovanov, čo znamenalo nástup kultúry a rozvoj sakrálneho a neskôr aj civilného umenia. Popri historických výjavoch z našich dejín vytvoril sériu portrétov významných historických osobností. Medzi inými Matúša Čáka Trenčianskeho, kardinála a arcibiskupa Alexandra Rudnaya ale aj štúrovcov - Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana, či generála Milana Rastislava Štefánika. Návštevníci uvidia portréty aj ďalších významných osobností, ktorí pohli našimi dejinami. Ďalej budú vystavené jeho, takmer v barokovom šerosvite namaľované nádherné, a určite obdivované kytice a zátišia.
Akademická maliarka Jarmila Dicová - Ondrejková (nar. 1940, Brunovce pri Novom Meste nad Váhom) ilustruje nielen pôvabné detské knižky ale tvorí aj zaujímavé grafiky a maľby. Vo svojej tvorbe najčastejšie využíva techniku akrylu a pastelu, do ktorých v symboloch ukrýva osudy nielen prírody, ale aj človeka v poeticko – meditatívnom stvárnení. Jarmila Dicová Ondrejková na výstave predstavuje v zaujímavej kombinovanej technike vskutku viac alebo menej realistické portréty žien, ktorým prisudzuje významnú úlohu nielen v našich historických súvislostiach ale vyzdvihuje aj ženskú krásu a nežnosť. V jej dielach sa prelínajú realistické zobrazenia s náznakom a štylizáciou. Popri maľbách vystavuje aj originály detských, krásne farebných a realistických ilustrácií, za ktoré bola viackrát ocenená. Autorka doteraz ilustrovala viac ako 60 kníh pre deti a mládež. Výstava je doplnená aj o veľké metrové mnohofarebné ilustrácie, dobre viditeľné aj z diaľky. Súčasťou výstavy sú knižky jej detských ilustrácií, desaťročia v školách používané šlabikáre aj bohato ilustrované detské jazykovedné učebnice. Autorka, ktorá je absolventkou prestížnej Grafickej školy Vincenta Hložníka na VŠVU v Bratislave, vo svojej tvorbe uplatňuje vlastný kreatívny rukopis i originálny pohľad na svet detí, fantastických príbehov i rozprávok.
Ela Porubänová