Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Milan Struhárik očarí svojimi sochami

Milan Struhárik očarí svojimi sochami

Novomestský umelec, akademický sochár Milan Struhárik /nar. 1935/, patrí už viac ako polstoročie k významným predstaviteľom trenčianskeho regionálneho i celoslovenského výtvarného diania.

Autorskú výstavu pripravila galéria k jeho vzácnemu životnému jubileu 80 rokov, ktoré si autor pripomína neutíchajúcou tvorivou i výstavnou aktivitou. Už v máji 2015 sa svojou aktuálnou sochárskou tvorbou predstavil v Galérii Petra Matejku v Novom Meste nad Váhom a začiatkom roka 2016 vystavoval spolu s L. Moškom v Bratislave.

Trenčianska výstava predstavuje v koncentrovanej podobe jeho desaťročia trvajúce umelecké napredovanie. V rozsiahlom súbore sochárskych diel sú zastúpené diela jednak z majetku autora, zo súkromných zbierok, z Galérie mesta Bratislavy, Galérie Miloša Alexandra Bazovského a Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Výstava vo výbere predstaví Struhárikovu tvorbu obdobia výtvarnej moderny 60 – tych rokov 20. storočia, cez typicky struhárikovský, vertikálne predimenzovaný sochársky prejav 70- tych a 80- tych rokov koncentrujúci v sebe vplyvy ľudového i moderného výtvarného umenia, až po najsúčasnejšiu, tvarovo i tematicky rozmanitejšiu tvorbu, zohľadňujúcu všetky doterajšie umelecké i fortieľne skúsenosti minulých rokov.

V minulosti tvoril z cínu a bronzu, , neskôr v jeho tvorbe začalo prevládať drevo, ktoré najpravdivejšie korešponduje s jeho umeleckými zámermi. Práve v ňom najpresvedčivejšie stvárňuje svoje asketicky štíhle, tvarovo predimenzované postavy ženy, ktorá predstavuje celoživotnú múzu, videnú z mnohorakých uhlov a pohľadov. Raz geometricky štylizovanú, inokedy ozvláštnenú rytmami ľudových ornamentov, ale vždy poeticky snivú a symbolicky preduchovnenú.

Výstava priblíži aj viacfigurálne kompozície z dreva a bronzu i sochársky hutné, múdrosť času symbolizujúce archetypálne hlavy. Tie sa v jeho stvárnení stávajú nositeľmi duchovnej energie a symbolických významov. Z nefiguratívnej tvorby sú to predovšetkým portály, ktoré tvoria akési metaforicko – filozofické „brány" nikdy nekončiaceho poznávania a nádeje. Nemenej významnou súčasťou jeho tvorby sú dodnes klasicky modelované sochárske portréty z bronzu. Na výstave sú zastúpené aj čiernobiele i farebné kresebné štúdie, podobne ako sochárska tvorba tvarovo pevné a vo výraze až minimalisticky úsporné, ktoré sú medzistupňom k jeho sochárskym realizáciám.

Struhárikove sochárske metamorfózy v spájaní abstraktného a konkrétneho, zmyslového a duchovného, racionálneho a citového, dávajú jeho dielam nielen vonkajší rozmer, ale aj duchovnú hĺbku. Vedomie väzieb k prírode a tradíciám akoby podporovalo túžbu po lepšom usporiadaní vzťahov medzi ľuďmi, harmónii a nenásilnej koexistencii medzi človekom a prírodou.

Milan Struhárik sa narodil 18. 3. 1935 v Novom Meste nad Váhom. V rokoch 1951 - 1955 študoval na Vyššej škole umeleckého priemyslu v Bratislave u profesora A. Drexlera a Ľ. Korkoša. V rokoch 1955 - 1961 študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe u profesorov J. Wagnera, J. Kavana a J. Baucha. Po pražských štúdiách sa vrátil do Nového Mesta nad Váhom, kde dodnes žije a tvorí. V roku 1963 tu založil výtvarný odbor na Základnej umeleckej škole, kde pôsobil do roku 2008. Popri vlastnej umeleckej tvorbe dodnes rozvíja a udržuje čulé spoločenské aktivity. Patrí medzi duchovných iniciátorov a aktívnych spoluorganizátorov periodicky sa opakujúcich celoslovensky významných podujatí "Návraty do Nového Mesta nad Váhom" /od roku 1982/ a Novomestský osteň /od roku 1984/. Bol dlhoročným iniciátorom vzniku Galérie Petra Matejku v Novom Meste nad Váhom /2006/. Svojou charizmou i organizátorskou aktivitou ovplyvnil aj mnoho umelcov najmladšej generácie. Venuje sa kresbe, monumentálnej a komornej portrétnej i figurálnej sochárskej tvorbe. Od roku 1965 vytvoril mnoho exteriérových i interiérových realizácií v architektúre od Trebišova, cez Stredné Slovensko, Žilinu , Bratislavu a nájdeme ich najmä v lokalite trenčianskeho kraja /pomník Petra Matejku, bustu Juraja Kréna a Michala Chrásteka, spolu s Viliamom Polákom pamätnú tabuľu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom, bustu Miloša Alexandra Bazovského v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne a mnoho ďalších diel. Jeho diela sú zastúpené v galériách na Slovensku (SNG Bratislava, Galéria mesta Bratislavy, Nitra, Trenčín, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Dolný Kubín) i v súkromných zbierkach na Slovensku, v Čechách, Nemecku, USA a inde.

Milan Struhárik